Wymagania uchwały antysmogowej dla przedsiębiorców i możliwe wsparcie
Wymagania uchwały antysmogowej i możliwe wsparcie – informacja dla przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą na terenie gminy Nowy Wiśnicz.
W związku z obowiązkiem wynikającym z Programu Ochrony Powietrza dla województwa małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego (podstawa prawna: UCHWAŁA Nr LXXV/1102/23 Sejmiku Województwa Małopolskiego z dnia 20 listopada 2023 r. w sprawie zmiany uchwały Nr XXV/373/20 Sejmiku Województwa Małopolskiego z dnia 28 września 2020 r. w sprawie Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego) przypominamy lokalnym podmiotom gospodarczym o obowiązującej „Uchwale antysmogowej ”.
Uchwały antysmogowe są aktem prawa miejscowego i obowiązują wszystkich na obszarze, który obejmują. Dotyczą więc zarówno prywatnych budynków, jak również budynków gospodarczych, szklarni i tuneli foliowych, lokali usługowych, zakładów przemysłowych.
Kluczowe aspekty uchwały antysmogowej:
- Nowo eksploatowane kotły na paliwa stałe muszą spełniać wymagania ekoprojektu – od 1 lipca 2017 roku,
- Zakaz spalania mułów, flotów i miałów węglowych (udział frakcji 0-3 mm powyżej 15%) oraz drewna o wilgotności powyżej 20%. Drewno przed spaleniem powinno być sezonowane co najmniej 2 lata – od 1 lipca 2017 roku,
- Zakaz eksploatacji kotłów pozaklasowych tzw. kopciuchów oraz ogrzewaczy o sprawności cieplnej poniżej 80% (możliwość doposażenia w elektrofiltr) – od 1 maja 2024 roku (termin przesunięty z 1 stycznia 2023 roku),
- Możliwość eksploatacji kotłów klasy 3 i 4 tylko do 31 grudnia 2026 roku,
- Kocioł klasy 5 zainstalowany przed 1 lipca 2017 roku, może być używany bezterminowo.
Prowadzone są kontrole przestrzegania uchwał antysmogowych. Uprawnionymi do kontroli mieszkańców są wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast oraz upoważnieni przez nich pracownicy urzędów gmin lub straży gminnych. Uprawnienia do przeprowadzenia kontroli oraz nakładania mandatów karnych ma również Policja, a w przypadku podmiotów prowadzących działalność gospodarczą Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.
Użytkownik urządzenia grzewczego powinien okazać kontrolerom dokumenty potwierdzające, że piec, kocioł lub kominek, z którego korzysta spełniają wszystkie wymogi określone w uchwale antysmogowej. Takim dokumentem może być np. instrukcja użytkowania urządzenia (jeśli zawiera wymagane dane) lub wyniki badań emisji z urządzenia.
Jeżeli użytkownik instalacji nie przestrzega przepisów uchwały antysmogowej, może zostać ukarany mandatem do 500 zł. Kontrolujący może również skierować wniosek do sądu o ukaranie karą grzywny do 5 tys. zł. Karę można nałożyć ponownie przy każdym przypadku eksploatacji instalacji niezgodnie z uchwałą antysmogową.
Ekofinansowanie dla przedsiębiorców.
Nie tylko osoby prywatne mogą skorzystać z pomocy ekodoradców. Specjaliści pomogą także przedsiębiorcom poszukać oszczędności energetycznych, neutralizować wpływ na firmy na środowisko i poszukiwać dofinansowań na te cele.
By realizować założenia z zakresu ochrony i kształtowania środowiska w gminach województwa małopolskiego powstał projekt „ekoMałopolska”. Zakłada on m.in. zatrudnienie ekodoradców dla biznesu w Małopolskim Centrum Przedsiębiorczości. Pomogą oni obniżyć koszty prowadzenia działalności m.in. poprzez: zwiększenie efektywności energetycznej procesów produkcyjnych i pomieszczeń, zminimalizowanie powstawania odpadów i wprowadzenie zasad gospodarki o obiegu zamkniętym. Ekodoradcy dla biznesu wskażą na możliwości pozyskania środków finansowych na wsparcie innowacji i modernizacji w celu ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko oraz będą wsparciem w zakresie dostosowania przedsiębiorstw do wymagań środowiskowych i przepisów prawnych.
Dodatkowo, Małopolskie Centrum Przedsiębiorczości co miesiąc udostępnia na swojej stronie internetowej Biuletyn informacyjny ekodoradców dla biznesu w zakresie możliwości ekofinansowania wybranych przedsięwzięć małopolskich przedsiębiorców, gdzie w ramach współpracy z Urzędem Marszałkowskim pojawiają się aktualne możliwości dotacyjne m.in. do wymiany źródeł ciepła.
Biuletyn dostępny jest na stronie: https://www.mcp.malopolska.pl/ekodoradcy-dla-biznesu/aktualnosci
Zachęcamy do bezpośredniego kontaktu z Ekodoradcami dla biznesu, udzielą Państwu najbardziej rzetelnych informacji związanych z możliwościami finansowania inwestycji w firmach, ich dane kontaktowe znajdą Państwo pod linkiem: https://www.mcp.malopolska.pl/ekodoradcy-dla-biznesu/nasi-ekodoradcy/