W 1995 roku w gronie wiśnickich społecznych działaczy skupionych w Towarzystwie Miłośników Wiśnicza powstał pomysł wyróżniania osób zasłużonych dla naszej ziemi. Po raz pierwszy wyróżnienia wręczone zostały w kaplicy zamku wiśnickiego w Święto Narodowe 3 maja 1995 roku. Wyróżnienie to jest podziękowaniem a zarazem zachętą do dalszej pracy, wytrwałości i budowania obszarów dobra na wiśnickiej ziemi.
Statuetka „Herkulesa Wiśnickiego” jest miniaturą pomnika założyciela miasta, Stanisława Lubomirskiego, mecenasa kultury i sztuki, wybitnego Polaka XVII wieku. Pomysł nadania Herkulesowi kształtów Stanisława Lubomirskiego wynika z faktu olbrzymich zasług, jakie położył w obronie ojczyzny, tworząc miasto, fundując liczne budowle, rozwijając działalność artystyczną i kulturalną, tworząc szkoły, szpitale. Idea połączenia wspaniałych cech fundatora miasta z postacią Herkulesa wynika z faktu, że na wiśnickim zamku zachowana została do dnia dzisiejszego największa kolekcja malowideł o tematyce związanej z mitycznym herosem, pochodząca z czasów Lubomirskiego. To właśnie on zmuszony do pokonania wielu trudności polecił wymalować w sali obok kaplicy zamkowej czternaście scen przedstawiających prace Herkulesa, by przypominały, że dla osiągnięcia celu potrzeba dużo pracy, wytrwałości, zapału i poświęcenia, potrzeba konsekwencji i niezłomności.
Kandydatów do „Herkulesa Wiśnickiego” typują członkowie Towarzystwa Miłośników Wiśnicza, a wyróżnienie przyznaje Kapituła Herkulesa, którą tworzą osoby wyróżnione w latach poprzednich.
Dotychczas wyróżnienie otrzymały następujące osoby i organizacje:
Spośród wyróżnionych niektóre osoby już od nas odeszły. Ich trud i pracę pozostawiamy pamięci wdzięcznych Wiśniczan.