Od wieków Kobyle stanowiło część starowiśnickiej parafii, co dla parafian wiązało się z koniecznością dotarcia do odległego kościoła. Dlatego rozpoczęto starania o utworzenie parafii na miejscu.
Zgodę na erygowanie parafii w Kobylu wyraził ks. bp Józef Gucwa. Jednak mieszkańców czekała jeszcze długa droga od zgody biskupa do budowy kościoła. Sami ofiarowali działki pod budowę kościoła. Był to jednak teren podmokły, który przed budową należało dokładnie osuszyć. Najpierw wybudowano w Kobylu kaplicę, w której odprawiano nabożeństwa.
Parafię erygował ks. bp Jerzy Ablewicz 5 czerwca 1989 r. W tym samym roku rozpoczęto budowę kościoła. 30 lipca 1989 r. na miejscu budowy postawiono krzyż. Poświęcenia i wmurowania kamienia węgielnego dokonał 13 maja 1990 r. ks. bp Józef Gucwa.
Świątynia przy dużym zaangażowaniu parafian oraz proboszcza zosta zniesiona bardzo szybko i była gotowa już 3 lata później. 24 maja 1992 r. kościół został poświęcony przez bp. Józefa Życińskiego.
Pierwszym proboszczem parafii pw. Matki Bożej Fatimskiej w Kobylu został ks. Józef Pawula, jego następcą ks. Marian Kwaśniak. Początkowo kościół w Kobylu miał być pod wezwaniem Matki Bożej Częstochowskiej, ale ponieważ mniej więcej w tym samym czasie Pani Częstochowska stała się opiekunką kościoła w Leszczynie, to za patronkę obrano Matkę Bożą Fatimską.
Architektura kościoła:
Świątynię w Kobylu zaprojektował Olgierd Wójcik. Kościół zachwyca swą nowoczesną konstrukcją. Charakteryzują go strzelista wieża od frontu oraz stromy dach. Wieża kościelna pełni funkcję dzwonnicy, zawieszono na niej trzy dzwony: „Marię”, Józefa” i „Mariana”, które poświęcono podczas pierwszej wizytacji w 1994 r.
Kościół jest z zewnątrz otynkowany i pomalowany na biało. Do wnętrza przenika wiele światła, dzięki licznym oknom. Przeszklony jest również front kościoła. W centralnej części ołtarza znajduje się pozłacane tabernakulum, ponad którym umieszczono figurę Patronki kościoła. Podobiznę Matki Bożej Fatimskiej ofiarował i parafii ks. bp Józef Życiński. W kościele znajduje się kaplica Bożego Miłosierdzia oraz obraz Matki Bożej Częstochowskiej, która pierwotnie miała być patronką świątyni. Na biało pomalowanych ścianach znajdują się wspaniałe płaskorzeźby - przedstawiające stacje Drogi Krzyżowej.
Parafia pw. Matki Bożej Fatimskiej w Kobylu obejmuje swym zasięgiem tylko Kobyle i skupia ponad 1250 wiernych.
(Opracowano na podstawie książki Łucji Piątkowskiej "Parafie Ziemi Bocheńskiej")
Strona www : Parafia Matki Bożej Fatimskiej w Kobylu (5v.pl)