Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Muchówce
Tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości w Szkole Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia w Muchówce wyglądały nieco inaczej niż zazwyczaj. Oficjalne uroczystości miały miejsce na cmentarzu wojennym nr 308 w Muchówce, pochodzącym z okresu I wojny światowej. Współinicjatorami tego patriotycznego wydarzenia było Stowarzyszenie Historyczno Eksploracyjne Zorganizowana Grupa Poszukiwawcza P.PANC Południe oraz Rada Rodziców. Podczas wspólnego świętowania nie zabrakło licznie zgromadzonej społeczności szkolnej, mieszkańców Muchówki i okolicznych miejscowości, delegacji władz Miasta i Gminy Nowy Wiśnicz, Pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Muchówce, przedstawicieli Ochotniczych Straży Pożarnych, członków Towarzystwa Miłośników Wiśnicza, reprezentacji grup rekonstrukcyjnych oraz grup poszukiwawczych.
Wspólne świętowanie rozpoczęliśmy od zainaugurowanej w bieżącym roku szkolnym I Międzyszkolnej Gry Terenowej „Wiem bo tu mieszkam”, której inicjatorami są nauczyciele Szkoły Podstawowej w Muchówce, pani Marzena Cyrankiewicz oraz pani Natalia Nowak.
W grze terenowej udział wzięły drużyny reprezentujące Szkołę Podstawową z Królówki, Starego Wiśnicza, Kobyla i Muchówki. Zmagania uczniów stały się okazją do poznania historii cmentarza wojennego, zabytków ziemi wiśnickiej oraz walorów przyrodniczy regionu Wiśnicko-Lipnickiego Parku Krajobrazowego. Uczniowie wykazali się również postawą patriotyczną, a także umiejętnością orientacji w terenie.
Następnie odbyła się uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny, celebrowana przez księdza proboszcza Pawła Bartulę, księdza Jerzego Wilka oraz księdza Mieszka Ćwiertnię. Kolejnym punktem programu był występ uczniów klasy VI i VII oraz chóru szkolnego działającego przy szkole Podstawowej Kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia w Muchówce. Apel słowno-muzyczny został przygotowany przez Panią Katarzynę Jastrzębską – Kuc oraz Panią Lidię Łącką. Podczas występu akompaniowali Jakub Gajek oraz Oliwia Górka. Wystąpiła również Magdalena Matras, najmłodsza członkini Stowarzyszenia Historyczno Eksploracyjnego Zorganizowanej Grupy Poszukiwawczej P.PANC Południe, śpiewając pieśń patriotyczną pt. „Rozkwitały pąki białych róż”. Uroczystość uświetnił również występ Strażackiej Orkiestry Dętej z Królówki pod batutą Pani Lidii Łąckiej. Orkiestra zaprezentowała wiązankę pieśni patriotycznych. Moment kulminacyjny obchodów stanowił wygłoszony przez pana Mikołaja Jonaka apel poległych. Następnie przybyłe delegacje złożyły kwiaty i znicze pod pomnikiem poległych.
Dyrekcja Szkoły Podstawowej w Muchówce pragnie serdecznie podziękować poszczególnym organizacjom za pomoc w przygotowanie uroczystości. Przede wszystkim dziękujemy za współorganizację przedsięwzięcia Stowarzyszeniu Historyczno Eksploracyjnemu Zorganizowanej Grupie Poszukiwawczej P.PANC Południe. Dziękujemy Kołu Gospodyń Wiejskich w Muchówce oraz Radzie Rodziców Szkoły Podstawowej
w Muchówce za przygotowanie bigosu i słodkości. Podziękowania należą się również Strażackiej Orkiestrze Dętej z Królówki za uświetnienie uroczystości. Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Bochni dziękujemy za udostępnienie kuchni polowej. Dziękujemy także wszystkim sponsorom: Państwu Krystynie i Markowi Tworzydło za składniki do bigosu, Mix Music Event, drukarni High Life Design z Brzeska,
T-CAR SERWIS mechanika samochodowa. Dziękujemy strażakom OSP Muchówka
za udostępnienie agregatu, przewożenie rzeczy i wyznaczenie parkingów. Pragniemy również podziękować panu Krzysztofowi Wątrobie za prezentację szczątków Liberatora, grupie Projekt "Odkrywcy Historii" za zaprezentowanie uzbrojenia umundurowania armii austro-węgierskiej oraz panu Bartkowi z Klubu Strzeleckiego LOK Puszcza Dziewin za przygotowanie strzelnicy ASG dla młodzieży.
Wspólne świętowanie Narodowego Dnia Odzyskania Niepodległości stało się świetną okazją do integracji społeczności lokalnej, kształtowania postaw patriotycznych oraz uczenia młodego pokolenia, że w duchu wzajemnej solidarności można budować poczucie dumy narodowej. Z pewnością za rok znów spotkamy się podczas wspólnych obchodów, być może jeszcze w szerszym gronie.
Natalia Nowak

