Kwalifikacja wojskowa w 2026 roku
Informujemy, że 16 lutego 2026 roku rozpocznie się kwalifikacja wojskowa na terenie powiatu bocheńskiego. Kwalifikacja prowadzona będzie w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Bochni, przy ul. Poniatowskiego 7 i potrwa do 20 marca 2026 r.
Dla mieszkańców Gminy Nowy Wiśnicz kwalifikacja wojskowa zaplanowana jest w terminie od 16 do 19 lutego 2026 r.
Kto podlega kwalifikacji wojskowej?
Kwalifikacji wojskowej podlegają osoby zameldowane na terenie Gminy Nowy Wiśnicz na pobyt stały lub czasowy trwający powyżej trzech miesięcy, w szczególności:
• mężczyźni urodzeni w 2007 roku,
• mężczyźni urodzeni w latach 2002–2006, którzy nie posiadają jeszcze określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej,
• osoby uznane w latach 2024–2025 za czasowo niezdolne do służby wojskowej (kategoria B), zgodnie z obowiązującymi przepisami,
• kobiety urodzone w latach 1999–2007, posiadające kwalifikacje przydatne do służby wojskowej lub kształcące się w tym kierunku,
• osoby pełnoletnie, które zgłosiły się do kwalifikacji ochotniczo,
• osoby do 60. roku życia o nieuregulowanym stosunku do służby wojskowej, które nie posiadają określonej kategorii zdolności.
Co należy zabrać ze sobą?
Osoby stawiające się do kwalifikacji wojskowej powinny posiadać:
• dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość,
• dokumenty potwierdzające wykształcenie, pobieranie nauki lub posiadane kwalifikacje zawodowe (np. prawo jazdy),
• dokumentację medyczną, w tym wyniki badań specjalistycznych wykonanych w ciągu ostatnich 12 miesięcy.
Kategorie zdolności do służby wojskowej
Po badaniu lekarskim komisja orzeka jedną z kategorii:
• A – zdolny(a) do służby wojskowej (z wyłączeniem zawodowej służby wojskowej),
• B – czasowo niezdolny(a) do służby wojskowej,
• D – niezdolny(a) do służby wojskowej w czasie pokoju (z wyjątkami),
• E – trwale i całkowicie niezdolny(a) do służby wojskowej.
Obowiązek stawiennictwa
Przypominamy, że niestawienie się do kwalifikacji wojskowej bez uzasadnionej przyczyny może skutkować nałożeniem grzywny lub przymusowym doprowadzeniem przez Policję, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny.

