Dodatkowe dopłaty dla hodowców bydła – ważny termin do 15 maja
Hodowcy bydła mogą uzyskać dodatkowe wsparcie finansowe w ramach ekoschematu „Dobrostan zwierząt”, jeśli zadeklarują udział w systemie jakości QMP (Quality Meat Program) we wniosku o dopłaty bezpośrednie
składanym do 15 maja.
Program QMP premiuje gospodarstwa, które zapewniają zwierzętom odpowiednie warunki utrzymania, m.in. większą przestrzeń, właściwe żywienie oraz opiekę weterynaryjną. Udział w systemie może oznaczać dodatkowe pieniądze dla hodowcy, a także większe możliwości sprzedaży bydła na korzystniejszych warunkach.
Ważne jest to, że samo zaznaczenie udziału w QMP we wniosku nie zobowiązuje od razu do przystąpienia do programu – decyzję można jeszcze zmienić do końca września 2026 r. Jeśli jednak opcja ta nie zostanie
zaznaczona do 15 maja, późniejsze skorzystanie z dodatkowych dopłat nie będzie możliwe.
Program może być szczególnie korzystny dla gospodarstw, które już stosują praktyki poprawiające dobrostan zwierząt, np. zapewniają im większą przestrzeń w budynkach lub dostęp do wybiegu.
Warto rozważyć tę możliwość, ponieważ jest to szansa na uzyskanie dodatkowego wsparcia finansowego przy jednoczesnym podnoszeniu standardów hodowli. Szczegółowe informacje znajdziecie Państwo w załączonym pliku.

