Zakończyły się prace przy grobowcu śp. Ks. Wincentego Wąsikiewicza na cmentarzu w Starym Wiśniczu
Gmina Nowy Wiśnicz w ramach programu "Małopolska pamięta" wykonała prace konserwatorsko-restauratorskie przy kamiennym nagrobku Ks. Wincentego Wąsikiewicza z 1896 r. Obejmowały m. in.: demontaż całkowity grobowca, odczyszczenie z brudu, mchów, glonów, czarnej patyny, zachlapań zaprawą cementową, dezynfekcja powierzchni grobowca preparatem biobójczym, impregnacja wzmacniająca kamień, uzupełnienie ubytków kamienia, scalenie kolorystyczne konserwacja marmurowej tabliczki epitafijnej, rekonstrukcja z wapienia pińczowskiego krzyża. Prace zostały wykonane rzetelnie, zgodnie ze sztuką konserwatorską w oparciu o zatwierdzony Program Prac Konserwatorskich. Przywrócony został poprawny stan techniczny oraz estetyczny obiektu. Zabezpieczono grobowiec przez postępującym zmieszczeniem. Przed przystąpieniem do rekonstrukcji krzyża, projekt krzyża został zatwierdzony w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków.
Ks. Wąsikiewicz w roku 1870 objął probostwo w parafii Stary Wiśnicz i zapadł w pamięci parafian. Prężnie rozpoczął swoje probostwo poświęcając się nie tylko obowiązkom kapłańskim, ale podejmował różne działania dotyczące mieszkańców. Swój czas poświęcał rozwoju szkolnictwa ludowego w powiatach bocheńskim i brzeskim. Dla kapłana ważna była również edukacja dorosłych w kwestii mądrego i dobrego gospodarowania na roli. Ksiądz Wincenty zainicjował powstanie Kółka Rolniczego w Starym Wiśniczu. Był współzałożycielem OSP w Starym Wiśniczu i pierwszym jego prezesem. Celem nadrzędnym jaki został osiągnięty dzięki pracom konserwatorskim to pamięć o zmarłym kapłanie, który zapisał się w historii Starego Wiśnicza jako wielki społecznik.
Kwota dotacji jaką gmina otrzymała z Województwa Małopolskiego to 10 000 zł a koszt wszystkich prac opiewa na 31 000 zł.
Publikujemy zdjęcia przed odnowieniem i po wykonaniu prac konserwatorsko-restauratorskich.