Logo Miasta i Gminy Wiśnicz

Koło Gospodyń Wiejskich Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Łomna

Koło Gospodyń Wiejskich powstało jesienią 2019 roku z przekształcenia działającego uprzednio Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Łomna. Kontynuuje działalność stowarzyszenia poprzez aktywowanie mieszkańców wsi, przywracanie i kultywowanie tradycji np. tworzenie palmy wielkanocnej, wieńca dożynkowego, prowadzenie spotkań kolędowo-opłatkowych, organizowanie choinki dla najmłodszych oraz Dnia Dziecka, pikników rodzinnych. Podczas wiśnickich jarmarków prezentuje na swoim stoisku własnoręcznie wykonywane rękodzieło  oraz wyroby kulinarne. Spotkania w celu przygotowania koła do działalności wystawienniczej zawsze są dogodną okazją do mobilizowania dzieci, młodzieży oraz dorosłych do zwiększenia aktywności, kreatywności oraz współpracy.

Sukcesem było zajęcie pierwszego miejsca na organizowanym przez LGD “Dolina Raby” Festiwalu Rosołu w 2018 roku. Recepta zwycięskiego dania opierała się na przepisie rosołu gotowanego wg staropolskiego przepisu słynnego wiśnickiego kucharza- Czarneckiego.

Rok 2020 był ogólnie ciężkim rokiem pod względem organizacji różnego rodzaju spotkań czy imprez. Jednakże KGW Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Łomna zorganizowało pierwsze spotkanie opłatkowe dla mieszkańców, które okazało się sukcesem oraz wzięło udział w konkursie organizowanym przez ARiMR pt. „Na Dzień Dziecka czy Dzień Matki najfajniejsze są makatki!”, w którym zdobyło drugie miejsce.

Od jesieni 2020 własnymi środkami oraz z pomocą Urzędu Miejskiego prowadzony jest remont lokali w dawnej szkole w Łomnej, aby mogły one służyć w przyszłości zarówno mieszkańcom, jak i stowarzyszeniu w realizacji celów statutowych.

Stowarzyszenie chętnie podejmuje lub włącza się różnego typu akcje dla ludzi będących w potrzebie, jak choćby latem dla powodzian z Łapanowa. Dostarczaliśmy materiały do szycia maseczek, wpłaciliśmy datek z własnych funduszy na rzecz szpitala bocheńskiego na walkę z Covidem itp.