Chór Canon oraz Królewskie Słowiki na Międzynarodowym Festiwalu Kostoski w Macedonii
W dniach od 18 lipca do 24 lipca 2024r chór parafialny Canon z Nowego Wiśnicza pod dyrekcją Martyny Dymury oraz chór Królewskie Słowiki ze Szkoły Podstawowej w Królówce pod dyrekcją Katarzyny Adamczyk reprezentowały gminę Nowy Wiśnicz, powiat Bocheński jak i całą Małopolskę koncertując na Międzynarodowym Festiwalu Kostoski w Ochrydzie w Północnej Macedonii.
To już kolejny, wakacyjny udział naszych zespołów w Międzynarodowym Festiwalu, które zorganizowało Stowarzyszenie Muzyczne Canon z Nowego Wiśnicza. W ubiegłym roku koncertowały one w Paryżu a dwa lat temu w Pradze. Jest to doskonała okazja dla dzieci, młodzieży i dorosłych do poznawania Europy, integracji, odpoczynku oraz prezentowania swoich muzycznych umiejętności szerszemu gronu odbiorców. Na tegoroczny festiwal chór Canon przygotował repertuar ludowo – patriotyczny, a chór Królewskie Słowiki – rozrywkowy. W Ochrydzie uczestnicy wyjazdu spotkali wielu Polaków, również Polonię z Ameryki Północnej, którzy żywo zainteresowali się naszą malowniczą gminą. W tym miejscu dziękujemy pracownikom UM za przygotowanie materiałów promocyjnych, a Pani Burmistrz Małgorzacie Więckowskiej za wspólną podróż i promocję Gminy Nowy Wiśnicz w Macedonii.
Dziękujemy naszym sponsorom za wsparcie finansowe, dzięki któremu chórzyści mogli po raz kolejny podróżować w tak dobrych warunkach, a byli nimi:
Kółko rolnicze w Królówce , Ksiądz proboszcz Krzysztof Wąchała, Ksiądz proboszcz Józef Janus, Państwo Maria i Stanisław Domańscy, Pani Małgorzata Dymura, Studio G - Iwona i Artur Proficz, Gmina Nowy Wiśnicz, Powiatowi Bocheński, Małopolska.
Ochryda to miejsce niezwykłe, gdzie starożytność miesza się nowoczesnością. Miejsce, gdzie św. Paweł założył pierwsza gminę chrześcijańską na Bałkanach. W niedzielę 21 lipca br. zespoły zwiedziły te piękne miejsca, a następnie uczestniczyły wraz z innymi grupami z Polski w mszy świętej w jedynym lokalnym kościele katolickim. Było pięknie i wzruszająco. To kolejny dowód na to, że świat jest piękny i ludzie są wspaniali, tylko musimy nauczyć się to dostrzegać.
Chórzyści zostali zaproszeni przez dyrektora festiwalu Gjoko Kostoski na rejs statkiem Aleksandria do Monastyru Świętego Neuma (święty Neum żył w IX wieku i słynie z wielu cudów jakie dokonują się za Jego wstawiennictwem). Zobaczyliśmy także Zatokę Kości, gdzie znajdują się zrekonstruowane domy na palach z epoki brązu. Podziwialiśmy piękne wybrzeże albańskie.
Nasza podróż odbyła się bezpiecznie i komfortowo dzięki profesjonalnej obsłudze biura podróży Mark Travel z Bochni!
Katarzyna Adamczyk