Uzależnienia behawiralne
Uzależnienia przestały być kojarzone już tylko z substancjami psychoaktywnymi (narkotykami, alkoholem czy lekami). Pojawienie się zależności od czynności spowodowało, że terminologia została rozszerzona o uzależnienia behawioralne.
Jest to nowa grupa uzależnień psychicznych, które wiążą się z nałogowym wykonywaniem pewnych określonych czynności. Ich realizacja prowadzi do krótkotrwałego uczucia euforii i ulgi, po czym pojawia się jeszcze silniejsza potrzeba ich powtórzenia.
Prowadzi to do błędnego koła uzależnienia. Ta grupa uzależnień zawsze istniała, ale obecnie z racji rozwoju technologii oraz kultury konsumpcjonizmu znacznie zwiększyła się liczba osób cierpiąca na ten rodzaj nałogu.
Ludzie uzależniają się od zachowań, gdyż szukają w nich ekscytacji i przyjemności, ukojenia swoich emocji, oraz sposobu radzenia sobie z wyzwaniami życiowymi, które bez tego wydawałyby się zbyt trudne do udźwignięcia.
Tak jak w przypadku każdego innego uzależnienia, nieleczony nałóg niestety nasila się powodując coraz poważniejsze negatywne skutki w życiu osoby uzależnionej.
Powstrzymanie tego procesu może nastąpić jedynie poprzez otrzymanie pomocy i podjęcie leczenia tego zaburzenia.
W dzisiejszym świecie wszystko może być źródłem potencjalnego uzależnienia, jednak najczęstszymi uzależnieniami behawioralnymi są:
- zakupoholizm,
- patologiczny hazard,
- kompulsywne objadanie się,
- ortoreksja – nadmierna koncentracja na zdrowym jedzeniu,
- uzależnienie od seksu lub pornografii,
- pracoholizm,
- uzależnienie od używania komputera i gier komputerowych,
- siecioholizm – uzależnienie od użytkowania sieci internetowej,
- fonoholizm – uzależnienie od telefonu komórkowego,
- tanoreksja – uzależnienie od opalania się w solarium,
- bigoreksja – przesadna dbałość o sylwetkę poprzez ćwiczenia fizyczne, restrykcyjną dietę, stosowanie sterydów anabolicznych,
- uzależnienie od zabiegów medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej.
Po nowelizacji ustawy o zdrowiu publicznym oraz niektórych innych ustaw, uzależnienia behawioralne zostały wpisane w realizację Gminnych Programów Profilaktyki Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii. Gmina Nowy Wiśnicz przystąpiła do ogólnospołecznej kampanii profilaktycznej ,,Co za dużo, to niezdrowo.
Uzależnienia behawioralne”, której zadaniem jest promocja zdrowia i wzmacnianie umiejętności mających pozytywny wpływ na kompetencje psychospołeczne.
Kampania skierowana jest do nauczycieli, dzieci i młodzieży oraz do rodziców. Materiały kampanii zostały przekazane do szkół na terenie naszej gminy, a poniżej zamieszczamy e-booka kampanii.
Szerzej o uzależnieniach behawioralnych oraz miejscach pomocy na stronach:
https://www.uzaleznieniabehawioralne.pl
http://www.anonimowihazardzisci.org