Logo Miasta i Gminy Wiśnicz

Uczniowie z naszej gminy, ze SP w N. Wiśniczu, WYRÓŻNIENI w Wojewódzkim Konkursie Historycznym

13 grudnia 2024 r. w Regionalnym Centrum Kulturalno - Bibliotecznym w Brzesku odbyła się Gala Finałowa Wojewódzkiego Konkursu Historycznego „Młodzi na szlaku ucieczki Witolda Pileckiego z KL Auschwitz”, która została objęta wyłącznym Patronatem Honorowym przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej – Andrzeja Dudę.
Honorowy patronat nad Wojewódzkim Konkursem Historycznym objęli:
Lech Parell – Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w Warszawie,
Bp dr Wiesław Lechowicz – Biskup Polowy,
Łukasz Smółka – Marszałek Województwa Małopolskiego,
dr Gabriela Olszowska – Małopolski Kurator Oświaty,
Adrianna Garnik – Dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie,
dr Wojciech Kozłowski – p.o. Dyrektora Instytutu Pileckiego w Warszawie,
dr hab. Filip Musiał – Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie,
dr Jarosław Szarek – Dyrektor Muzeum Armii Krajowej w Krakowie,
Andrzej Potępa – Starosta Brzeski,
Tomasz Latocha – Burmistrz Brzeska.
Patronat medialny objęło:  TVP Kraków, RDN Małopolska, Gość Niedzielny.

Konkurs został zrealizowany w ramach projektu „Młodzi na szlaku ucieczki Witolda Pileckiego z KL Auschwitz”, współfinansowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Konkurs  miał na celu promocję sylwetki Rotmistrza oraz jego ucieczki z obozu, aby młodzi ludzie poznali bliżej postać Bohatera Niezłomnego. „Pamięci Tego, który pomimo  zawirowań historii pozostanie symbolem bohaterstwa i odwagi bez granic…”.

Do etapu wojewódzkiego zostało zakwalifikowanych 46 uczestników – 35 uczniów szkoły podstawowej  oraz  11 ze szkoły średniej.

Podczas  Gali Finałowej zaprezentowano ciekawy spektakl słowno - muzyczny o Rotmistrzu Witoldzie Pileckim „Patriota”, a Marek  Probosz, odtwórca roli Witolda Pileckiego w filmie „Śmierć Rotmistrza Pileckiego” przekazał  specjalnie na tę okoliczność, szczególnie do uczestników konkursu, nagranie z Los Angeles - inspirujące przesłanie dla Młodego Pokolenia. Następnie wręczono dyplomy i  nagrody.  

Laureaci i  wyróżnieni w kategorii szkół podstawowych:

I miejsce – Staszel- Łatas Kamila, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3 im. Mikołaja Kopernika w Brzesku
II miejsce – Kozioł Gabriela, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. Stanisława Staszica w Jadownikach
III miejsce – Bajer Piotr, Publiczna Szkoła Podstawowa im. św. Urszuli Ledóchowskiej w Tymowej
Wyróżnienie - Rydz Wiktoria, Publiczna Szkoła Podstawowa im. Stanisława Lubomirskiego w Nowym Wiśniczu
Wyróżnienie – Mikulski Grzegorz, Publiczna Szkoła Podstawowa im. Stanisława Lubomirskiego w Nowym Wiśniczu

Uczniowie Wiktoria i Grzegorz wykazali się ogromną wiedzą dotyczącą życia bohatera, zdobywaną na przestrzeni kilku lat i nagradzaną w wielu konkursach, w których brali udział.  

Gratulujemy serdecznie Uczniom i Rodzicom.

Beata Wojtoń

Galeria zdjęć

scena, osoby na scenie scena, osoby na scenie scena, osoby tańczące z flagą Polski scena, osoby tańczące z flagą Polski scena, wręczenie nagród scena, wręczenie nagród scena, osoby na scenie wyróżnieni i nauczycielka na tkle ścianki dyplom nagrody, słuchawki, torebki dyplom
powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności