Logo Miasta i Gminy Wiśnicz

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Gminie Nowy Wiśnicz

W Gminie Nowy Wiśnicz uroczyście uczciliśmy 107. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Centralne obchody rozpoczęła msza święta w intencji Ojczyzny i Ziemi Wiśnickiej, odprawiona w kościele parafialnym w Nowym Wiśniczu.
Muzyczną oprawę uroczystości zapewnili: Chór Canon, Wiśnicka Orkiestra Młodzieżowa oraz Strażacka Orkiestra Dęta z Królówki. Po zakończeniu mszy świętej uczestnicy wydarzenia w uroczystym orszaku przemaszerowali na wzgórze zamkowe pod Pomnik Pamięci. Przy dźwiękach orkiestry wspólnie odśpiewano hymn narodowy.
Następnie burmistrz Nowego Wiśnicza Małgorzata Więckowska skierowała do zebranych słowa refleksji o znaczeniu wolności, wspólnoty i pamięci o tych, którzy walczyli o niepodległość Ojczyzny. Modlitwę za poległych poprowadził ks. prałat Krzysztof Wąchała.
Delegacje złożyły kwiaty i znicze pod pomnikiem, oddając hołd bohaterom narodowym. 
Uroczystość uświetnił koncert Strażackiej Orkiestry Dętej z Królówki pod batutą Lidii Łąckiej, przygotowany specjalnie na tę okazję w ramach projektu „Gramy dla Ciebie Polsko! – 2025”, realizowanego we współpracy z Gminą Nowy Wiśnicz.
Wśród licznie zgromadzonych uczestników obecni byli przedstawiciele władz samorządowych, w tym przewodniczący Rady Miejskiej Marcin Korta, radni powiatowi, radni Rady Miejskiej, sekretarz gminy, przedstawiciele służb mundurowych, duchowieństwa, placówek oświatowych, jednostek organizacyjnych, stowarzyszeń, Ochotniczych Straży Pożarnych, a także dzieci, młodzież i mieszkańcy Gminy Nowy Wiśnicz.
Z okazji Narodowego Święta Niepodległości delegacja przedstawicieli władz gminy, z Burmistrz i Przewodniczącym Rady Miejskiej na czele, udała się również na Cmentarz Wojenny nr 308 w Muchówce, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze.
W Olchawie, z okazji Dnia Patrona – św. Marcina, odbyło się spotkanie przy kapliczce poświęcone patronowi miejscowości. Zebrani odmówili litanię, a następnie udali się do świetlicy, gdzie czekały rogale przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich w Olchawie.
Tegoroczne obchody Święta Niepodległości w Gminie Nowy Wiśnicz były pełne symboliki, wspólnoty i dumy z polskiej historii. To dzień, który po raz kolejny połączył mieszkańców w duchu patriotyzmu i wdzięczności wobec tych, którzy walczyli o wolną Polskę.

Galeria zdjęć

poczty sztandarowe uczestnicy uroczystości w kościele ołtarz, lektor czyta ksiądz głosi kazanie na ołtarzu uczestnicy uroczystości podczas mszy uczestnicy uroczystości podczas mszy księża przy ołtarzu głównym, służba liturgiczna chór i wiśnicka orkiestra młodzieżowa pochód rusza z placu kościelnego pochód w drodze pod pomnik pochód w drodze pod pomnik pochód w drodze pod pomnik pochód w drodze pod pomnik pochód w drodze pod pomnik służby mundurowe poczty sztandarowe uczestnicy uroczystości przemawia burmistrz, w tle inne osoby uczestnicy uroczystości dzieci z opiekunem składają kwiaty delegacja składa kwiaty delegacja składa kwiaty delegacja składa kwiaty delegacja składa kwiaty delegacja składa kwiaty delegacja składa kwiaty delegacja składa kwiaty delegacja składa kwiaty delegacja składa kwiaty delegacja składa kwiaty delegacja składa kwiaty delegacja składa kwiaty delegacja składa kwiaty delegacja składa kwiaty delegacja składa kwiaty delegacja składa kwiaty delegacja składa kwiaty wspólne zdjęcie wszystkich uczestników orkiestra z burmistrz delegacja składa kwiaty wspólne zdjęcie delegacji uczestnicy spotkania przy kapliczce św. Marcina uczestnicy spotkania przy kapliczce św. Marcina ksiądz przemawia, obok burmistrz, radni i inne osoby rogaliki, przystrojony stół
powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności