Logo Miasta i Gminy Wiśnicz

Nadanie tytułów Honorowego Obywatela Nowego Wiśnicza

We środę 7 czerwca 2023 r. w Ratuszu Miejskim w Nowym Wiśniczu odbyła się LV uroczysta sesja Rady Miejskiej, podczas której wręczone zostały tytuły Honorowego Obywatela Nowego Wiśnicza dwóm osobom: Stanisławowi Domańskiemu i Wiesławowi Komasie. Uroczystość zainicjował śpiew chóru dziecięcego LOVE MUSIC ze Starego Wiśnicza pod dyrygenturą Katarzyny Adamczyk, który wykonał utwór ”Polonez Pileckiego” skomponowany przez Stanisława Domańskiego do słów Bogdana Kasprowicza.

Sesję rozpoczął Marcin Korta- Przewodniczący Rady Miejskiej witając zaproszonych gości: Stanisława Domańskiego wraz z żoną Marią Serafińską- Domańską, Wiesława Komasę wraz z żoną Giną Komasa, posłankę Józefę Szczurek-Żelazko, wicestarostę Ryszarda Drożdżaka, wiceprzewodniczącą Rady Powiatu Małgorzatę Brzegową, radnych powiatowych: Bernadettę Błoniarz i Jerzego Łacnego, ks. Prałata Krzysztofa Wąchałę, przedstawicieli stowarzyszeń a wśród nich Towarzystwo Miłośników Wiśnicza, kierowników jednostek kultury, samorządowych i oświatowych, sołtysów. Po krótkim przemówieniu  Burmistrz Nowego Wiśnicza Małgorzaty Więckowskiej radny Henryk Adamczyk odczytał uzasadnienie i treść uchwały nadania Honorowego Obywatela Nowego Wiśnicza Stanisławowi Domańskiemu- wieloletniemu działaczowi społecznemu, po czym wręczono akt nadania tytułu laureatowi. W kilku zdaniach pan Domański podziękował za wręczenie tytułu, za owocną współpracę z samorządem, parafią oraz wieloma ludźmi pasji, z którymi przez lata pracował i dzielił się swoimi zainteresowaniami. Podziękował także żonie za wyrozumiałość ponieważ, jak to określił, „często go nie było w domu”.

Następnie radny Szczepan Sułek odczytał treść uzasadnienia i uchwałę nadania Honorowego Obywatela Nowego Wiśnicza Wiesławowi Komasie przytaczając jego dorobek artystyczny i podkreślając życzliwość i chęć współpracy w gminnych wydarzeniach kulturalnych, w których zawsze chętnie uczestniczył. Po wręczeniu tytułu pan Komasa podziękował za docenienie jego pracy, podziękował żonie, przyjaciołom z lat dzieciństwa, samorządowi wraz z panią Burmistrz za współpracę, podkreślił jaką drogę artystyczną dzięki swojemu uporowi musiał przejść z Wiśnicza na sceny teatrów, by realizować swoją pasję artystyczną. Deklamowane przez niego wiersze przeniosły słuchaczy z sali rady w miejsca, o których mówił.

Po wystąpieniu laureatów głos zabrali zaproszeni  goście: Józefa Szczurek-Żelazko, Ryszard Drożdżak, prof. Czesław Dźwigaj. Na uroczystości nie zabrakło wystąpień uzdolnionej młodzieży: fragment książki Wiesława Komasy recytowała uczennica Szkoły Podstawowej w Nowym Wiśniczu Magdalena Kielar, na akordeonach mistrzowsko zagrali Bartłomiej Widełka z Królówki wraz z kolegą Michałem Stochlem uczęszczający do klasy akordeonu prof. Dariusza Baszaka w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Artura Malawskiego w Przemyślu. W holu ratusza zaśpiewały dziewczynki z chóru LOVE MUSIC utwór „Śmierć hetmana Karola Chodkiewicza” do muzyki Stanisława Domańskiego. Laureaci odsłonili pamiątkowe tabliczki wraz z panią Burmistrz i Przewodniczącym Rady Miejskiej, po czym wszyscy udali się pod pomnik Stanisława Lubomirskiego, gdzie złożono kwiaty w celu upamiętnienia 407 rocznicy lokacji Nowego Wiśnicza.

 

 

 

 

Galeria zdjęć

Ściana wewnątrz ratusza z tabliczkami z nazwizkami honorowych obywateli miasta Chór LOVE MUSIC ze Stanisławem Domańskim Marcin Korta otwiera sesję Burmistrz Małgorzata Więckowska, Józefa Szczurek-Żelazko, prof. Czesław Dźwigaj Honorowi Obywatele wraz z małżonkami Honorowi Obywatele słuchają wystąpienia radnego wręczenie tytułu Stanisławowi Domańskiemu Wystąpienie Stanisława Domańskiego portret Stanisława Domańskiego Portret Wiesława Komasy Wystąpienie Wiesława Komasy Wystąpienie Wiesława Komasy deklamacja wierszy Wiesława Komasy Honorowi Obywatele stoją przy flagach państwowych Honorowi Obywatele siedzą na honorowych miejscach recytacja uczennicy występ akordeonistów występ akordeonistów przy Honorowych Obywatelach wystapienie Józefy Szczurek- Żelazko wystąpienie profesora Czesława Dźwigaja Pan Domański wraz z Burmistrz i Przewodniczącym Rady odsłnia pamiątkową tabliczkę Wiesław Komasa z Burmistrz i Przewodniczącym Rady odsłania pamiatkową tabliczkę zaproszeni gości pozują z honorowymi obywatelami występ chóru Love Music zdjęcie grupowe na schodach ratusza składanie kwiatów pod pomnikiem Stanisława Lubomirskiego na rynku
powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności