Logo Miasta i Gminy Wiśnicz

Czym jest system kaucyjny?

System kaucyjny to rozwiązanie mające promować recykling i ponowne wykorzystanie opakowań. Polega na tym, że przy zakupie napoju w opakowaniu objętym systemem doliczana jest kaucja, którą można odzyskać, gdy odda się opakowanie do wyznaczonego punktu zbiórki.

Kiedy zacznie obowiązywać?

System kaucyjny w Polsce obowiązuje od 1 października 2025 roku.

Wdrożenie będzie przebiegać stopniowo – od października na sklepowych półkach zaczną się pojawiać opakowania ze znakiem kaucji, w pierwszym okresie funkcjonowania obok nich będą dostępne również wcześniej wyprodukowane opakowania jeszcze nie objęte systemem, nawet jeśli pochodzą od tego samego producenta.

System kaucyjny został wprowadzony ustawą z 13 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi  oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1852). Podstawą do wprowadzenia w Polsce systemu kaucyjnego była dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej 2019/904 w sprawie zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko (tzw. dyrektywa SUP).

Zasady działania  systemu kaucyjnego :

1.    Przy zakupie napoju w opakowaniu ze znakiem systemu kaucyjnego od klienta pobierana

będzie kaucja (na paragonie pojawi się osobno, jako oddzielna pozycja). 

WAŻNE: kaucja zostanie doliczona do ceny napojów dopiero przy kasie,

2.    Wszystkie jednostki handlowe, niezależnie od ich powierzchni, jeżeli oferują napoje w opakowaniach objętych systemem, będą pobierały kaucję. 

WAŻNE: nie ma tu znaczenia profil działalności danego sklepu tylko oferowane produkty,

opakowania objęte systemem będą odpowiednio oznakowane, logotypem systemu

kaucyjnego. 

WAŻNE: nie będzie możliwości odebrania kaucji za opakowania bez logotypu,

3.    Kaucję będzie można odebrać przy zwrocie opakowania. 

WAŻNE: przy zwrocie opakowań, w celu odzyskania kaucji, nie będzie wymagane okazanie paragonu,

4.    Opakowanie można będzie zwracać w dowolnym punkcie zbiórki – obowiązek zbierania opakowań objętych systemem nałożony jest na sklepy powyżej 200 m2, a małe sklepy poniżej 200 m2 mogą dobrowolnie przystępować do systemu. 

WAŻNE: opakowań nie należy zgniatać przed oddaniem do punktu zbiórki (aby nie uszkodzić znaku kaucji i kodu kreskowego).

Oznakowanie opakowań

Opakowania muszą być odpowiednio oznaczone – widocznie i trwałe – z informacją o objęciu systemem oraz wysokości kaucji.

Będą to:

– jednorazowe plastikowe butelki o pojemności do 3 litrów i puszki metalowe o pojemności do 1 litra, za które kaucja wyniesie 50 gr,

– butelki szklane wielokrotnego użytku o pojemności do 1,5 litra, za które kaucja wyniesie 1,00 zł.

 system_kaucyjny_1 

System kaucyjny nie obejmuje opakowań po żywności oraz opakowań jednokrotnego użytku tzw. butelek bezzwrotnych.

Opakowania po żywności i napojach nie objętych system kaucyjnym wciąż będzie można wyrzucić do odpowiedniego pojemnika na odpady.

Kogo obejmie system?

Sklepy > 200 m²: obowiązkowy udział w systemie i przyjmowanie zwrotów.
Sklepy < 200 m²: obowiązkowe pobieranie kaucji, przyjmowanie zwrotów dobrowolne  
(z wyjątkiem opakowań szklanych).

Korzyści dla środowiska i społeczeństwa

⇒ ograniczenie zanieczyszczenia poprzez odpady opakowaniowe,
⇒ wzrost poziomu recyklingu,
⇒ zwiększenie selektywnej zbiórki,
⇒ promowanie ekologicznych nawyków wśród konsumentów.

Podsumowanie

System kaucyjny, który ruszył w Polsce od 1 października 2025 roku, to wg. Ministra Klimatu kompleksowy mechanizm mający na celu zmniejszenie ilości odpadów, zwiększenie recyklingu i stworzenie kultury odpowiedzialności ekologicznej. Dzięki zastosowaniu kaucji, transparentnym zasadom oraz szerokiej sieci operatorów, system może stać się skutecznym narzędziem ochrony środowiska i zmiany postaw konsumenckich.

Źródło: https://www.gov.pl/web/klimat/system-kaucyjny

 

powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności