I plener malarski im. Księdza Stanisława Nowaka

Data/Czas
01/06/2019
00:00

Lokalizacja
Gmina Nowy Wiśnicz

Kategorie Brak kategorii


1 czerwca 2019 r. organizowany jest dla dzieci i młodzieży z terenu Gminy Nowy Wiśnicz I plener malarski im. Księdza Stanisława Nowaka. Idea jego realizacji w Wiśniczu, którą zainicjowała rodzina księdza Nowaka przy współpracy z MOK Nowy Wiśnicz i Wydziałem Sztuki UP w Krakowie, zbiega się z 20 rocznicą śmierci tego duszpasterza oraz dyplomowanego artysty malarza bezgranicznie oddanego swoim powołaniom.

Honorowym patronatem plener objęła Burmistrz Nowego Wiśnicza Małgorzata Więckowska.
Postać ks. Stanisława Nowaka, jego artystyczna spuścizna nieustannie zachwyca i inspiruje. Pejzaż zwłaszcza ten rodzimy wiśnicki znajduje szczególne miejsce w twórczości artysty. Powstałe obrazy są świadectwem upływającego czasu i zachodzących nieuchronnych zmian.
Organizowany plener w swoim założeniu przybliży postać księdza Stanisława Nowaka jako artystę i jest okazją do rozwijania umiejętności twórczych dzieci w wieku szkolnym. Praca twórcza w otoczeniu przyrody oraz zabytków wiśnickich sprzyjać będzie powstaniu prac o wyjątkowych walorach artystycznych.
Do udziału w plenerze zaproszeni zostali uczniowie szkół podstawowych gminy Nowy Wiśnicz, wytypowani przez nauczycieli plastyki i wyróżniający się szczególnymi umiejętnościami i wrażliwością plastyczną. Powstałe prace zostaną zaprezentowane podczas wystawy poplenerowej, połączonej z prezentacją wybranych prac ks. Stanisława Nowaka w Galerii Piwnic Ratuszowych w Nowym Wiśniczu 9 czerwca br.
Opiekę merytoryczną nad uczestnikami pleneru zapewnią studenci oraz pracownicy naukowi Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie pod kierownictwem dr hab. Stanisława Cholewy.