Kartka z kalendarza…

26 listopada 2000 r. poświecono pomnik Chrystusa Króla w Nowym Wiśniczu. Postawiony on został na miejscu pomnika zniszczonego przez Niemców w okresie II Wojny Światowej. Najwyższy z wiśnickich monumentów –usytuowany jest na placu obok kościoła. Zwieńczona potrójną, złoconą, koroną, ważąca 3,5 tony figura Chrystusa stojącego na symbolicznym ziemskim globie posiada napis: ”Jezu Chryste Królu wszechświata błogosław naszą Ojczyznę”.

Pomnik Chrystusa Króla

26 listopada 1992 r. zmarła Monika Komasa. Długoletnia, zasłużona wiśnicka bibliotekarka i popularyzatorka czytelnictwa na terenie gminy Nowy Wiśnicz. Przez prawie 40 lat kierowała biblioteką, organizując wystawy książek, obrazów oraz rzeźby. W 1978 roku założyła filie biblioteczne w Starym Wiśniczu i Królówce, organizowała również punkty biblioteczne. Prezes Zarządu Towarzystwa Miłośników Wiśnicza. Prywatnie mama znakomitego aktora Wiesława Komasy i babcia równie utalentowanych wnuków: Jan Komasa – reżyser i scenarzysta filmowy, Maria Komasa – Łazarkiewicz (Mary Komasa) – wokalistka, Szymon Komasa – śpiewak operowy i Zofia Komasa – kostiumograf, reżyser. Pani Monika Komasa swoją pasją i zaangażowaniem w wykonywaną pracę, rozbudziła w wielu młodych ludziach miłość i szacunek do książek.

Pani Komasa

26 listopada 1982 r. zmarł w Nowym Wiśniczu Jan Gaczoł. W 1914 r. był wcielony w szeregi I Pułku Legionów, z którym walczył m.in. o Wilno i Lwów. W roku 1921 został przeniesiony do rezerwy. 29.04.1940 r. wraz z całą rodziną wywieziony został na Sybir. 29.07.1942 r. wezwany przez gen. Leopolda Okulickiego został wcielony do armii Władysława Andersa, z którym przeszedł cały szlak bojowy, następnie osiadł w Anglii. W czerwcu 1947 r. wrócił do Polski, jednak prześladowany przez władze komunistyczne, musiał się ukrywać przez dłuższy czas.

Jan Gaczoł

26 listopada 1929 r. urodził się pułkownik Edward Rojek. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wieloletni dyrektor Zakładu Karnego w Nowym Wiśniczu. W pamięci Wiśniczan pozostał jako człowiek niezwykle twórczy i zasłużony dla Wiśnicza, dbający nie tylko o Zakład Karny ale także o inne obszary życia społecznego. Z jego inicjatywy m.in. umieszczono na cmentarzu wojennym za Zakładem Karnym w roku 1961 głaz upamiętniający rozstrzelanie 10 więźniów obozu niemieckiego w Nowym Wiśniczu. W roku 1968 zainicjował budowę Pomnika Pamięci na wzgórzu zamkowym. Zmarł 1 grudnia 1983r.

Edward Rojek