Narodowe czytanie

Dnia 23 września w Publicznej Szkole Podstawowej w Chronowie zostało po raz kolejny zorganizowane Narodowe czytanie. Myślą przewodnią były słowa: „Życie jest nowelą”.
Uczniowie podczas godziny wychowawczej i lekcji języka polskiego czytali na głos nowele polskich pisarzy, Bolesława Prusa i Henryka Sienkiewicza. Każda klasa poznawała inny tekst, mianowicie: klasa IV – „Na wakacjach”, klasa V -„Janko Muzykanta”, klasa VI – „Sachema”, klasa VII – „Kamizelkę”, a klasa VIII – „Z legend dawnego Egiptu”.
Młodzież pod kierunkiem nauczycieli przygotowała pomysłowe prezentacje przedmiotów związanych z treścią utworów, które można zobaczyć na pamiątkowych zdjęciach.
Akcja ta ma nie tylko zachęcić uczniów do czytania literatury polskiej, ale również do poznawania przeszłości, języka, życia bohaterów z innych epok i kultur.
Chociaż to przede wszystkim obszerna powieść jest „zwierciadłem przechadzającym się po gościńcu”, który odbija rzeczywistość, jednak nowela – krótki, jednowątkowy, utwór epicki- ze względu na swoją zwięzłą formę, jest dla ucznia bardziej przystępna.
Namawiajmy młodych ludzi do sięgania po książkę, bowiem stwierdzenie poety, Aleksandra Puszkina, że: „Czytanie to najlepszy sposób uczenia się”, nic nie straciło na aktualności.

Monika Michniak