VI Rajd Konny Szlakiem Ucieczki rtm. Witolda Pileckiego z KL Auschwitz

W niedzielę, 2 maja br. do Nowego Wiśnicza przybyli ułani, którzy jak co roku upamiętniają historyczną ucieczkę rtm. Witolda Pileckiego z KL Auschwitz. W 2020 roku rajd nie odbył się ze względu na zawieszenie organizacji wydarzeń w związku z początkiem ogólnoświatowej pandemii.

W tym roku członkowie stowarzyszeń, grup rekonstrukcji historycznych podtrzymując tradycje ubiegłych lat przybyli na wiśnicką ziemię. Ze względu na ograniczenia epidemiczne, uczestnicy przyjechali w uszczuplonym składzie a cała uroczystość była nieco skromniejsza.

Meldunek złożył rotmistrz Ryszard Sobieraj. Kilka słów do zebranych skierowała też Pani Maria Serafińska-Domańska oraz Burmistrz Nowego Wiśnicza Pani Małgorzata Więckowska. Przy tablicy upamiętniającej pobyt rtm. Witolda Pileckiego w Wiśniczu złożono kwiaty oraz zapalono znicze.

Wśród uczestników rajdu byli członkowie stowarzyszeń, a wśród nich: Krakowski Szwadron Ułanów im. Józefa Piłsudskiego, Towarzystwo Krzewienia Tradycji Kawalerii Polskiej im. rtm. Witolda Pileckiego w Chrzanowie, Stowarzyszenie Kawalerii Ochotniczej im. Krakowskiej Brygady Kawalerii z Niepołomic.

Mamy nadzieję, że za rok jeśli sytuacja pozwoli będziemy mogli gościć ułanów w szerszym gronie z bogatszym programem uroczystości.