Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy

W dniu 1 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, popularnie zwany Świętem Pracy. To międzynarodowe święto klasy robotniczej, które świętowane jest od 1890r. Wprowadziła je w 1889 II Międzynarodówka (międzynarodowe stowarzyszenie partii i organizacji socjalistycznych) dla upamiętnienia wydarzeń z pierwszych dni maja 1886r. w Chicago, w Stanach Zjednoczonych. Właściciel firmy, McCormick Harvester, postanowił zmodernizować swój zakład dlatego też zwolnił wszystkich pracowników, a na ich miejsce zatrudnił nowych. Wówczas począwszy od 1 maja przez kilka kolejnych dni trwały protesty byłych pracowników. W chwili przemówienia jednego z uczestników strajku policja zaatakowała protestujących. To właśnie wtedy doszło do masakry, która przeszła do historii jako Haymarket Riot 1886. Demonstracja została nazwana “Kampanią na rzecz 8-godzinnego dnia pracy”. Kilka lat po tych wydarzeniach ustalono, że 1 maja będzie dniem upamiętniającym ów strajk.
W naszym kraju Święto Pracy jest świętem państwowym od 1950 roku, zgodnie z ustawą z dnia 26 kwietnia 1950 r. o ustanowieniu dnia 1 maja świętem państwowym.
O genezie święta i jego obchodach pisaliśmy już tutaj: https://nowywisnicz.pl/2020/05/01/miedzynarodowe-swieto-pracy-1-maja/