Narodowe Czytanie

W sobotę,  05.09.2020 r.,  odbyło się już  po raz 9  Narodowe Czytanie  zainicjowane przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Nasza biblioteka po raz 6 podjęła to dzieło upowszechniania czytelnictwa . W tym roku czytaliśmy” Balladynę” Juliusza Słowackiego, wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat ten został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu.

Prezydent Andrzej Duda napisał w liście:

„…… Wierzę, że w tym szczególnym czasie, kiedy razem pokonujemy epidemię, wspólna lektura klasyki polskiej literatury jeszcze silniej nas zjednoczy, przynosząc wiele czytelniczej satysfakcji i ponownie łącząc w przekonaniu o doniosłości dzieł naszych największych pisarzy…”

Tegoroczne czytanie biblioteka zorganizowała w Sali Rady Miejskiej wiśnickiego ratusza, gdzie przy jednym stole zgromadziło się 10 osób czytających.

Zgromadzeni słuchacze w tym młodzież w wielkim skupieniu  wysłuchali fragmentów „ Balladyny” J. Słowackiego, a później wpisali się do pamiątkowej kroniki.

Dyrekcja i pracownicy biblioteki dziękują wszystkim czytającym i słuchającym fragmentów „Balladyny” za piękną interpretację utworu i czas poświęcony w sobotnie popołudnie, za empatię i dobry przykład dany młodemu pokoleniu.