Uroczyste otwarcie wystawy „Sakralne Dziedzictwo Ziemi Wiśnickiej”

W zeszły piątek przedstawiciele władz samorządowych, kościelnych, instytucji kultury uroczyście otworzyli kolejną już wystawę zorganizowaną w „plenerowej galerii” na wiśnickim rynku.

Koncepcja zorganizowania takiej wystawy wypływa z refleksji i woli upamiętnienia obchodzonych w roku 2020 jubileuszy. Z rokiem 1520 wiąże się wspomnienie budowy kościoła pw. Wojciecha w Starym Wiśniczu, równo cztery wieki temu ukończono budowę kościoła pw. Wniebowzięcia NMP w Nowym Wiśniczu. Również przed czterystu laty do ówczesnego kościoła pw. Św. Jakuba w Królówce został przywieziony słynący łaskami obraz „Przemienienie Pańskie”, a 80 lat temu została wyburzona świątynia wotywna klasztoru karmelickiego pw. „Chrystusa Zbawiciela” w Nowym Wiśniczu. W dostępnych zapiskach można dopatrzeć się także okrągłej daty powstania kwater z kościoła pw. Ducha Świętego w Chronowie, które stanowią fragmenty nieznanego bliżej szesnastowiecznego tryptyku (datowanie obrazów przypada na lata 1520 – 1530).

Zorganizowanie wystawy nie byłoby możliwe bez współpracy z wieloma życzliwie nastawionymi osobami, którym serdecznie dziękują: Burmistrz Nowego Wiśnicza, Przewodniczący Rady Miejskiej w Nowym Wiśniczu oraz Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Wiśniczu.

Serdecznie zapraszamy mieszkańców i wszystkich przybywających na wiśnicką ziemię do obejrzenia ekspozycji, która będzie dostępna do końca sierpnia br.

Więcej zdjęć na stronie MOK.