100. rocznica urodzin Jana Pawła II

Dzisiaj obchodzimy 100. rocznicę urodzin Wielkiego Polaka, Świętego Jana Pawła II. W naszych sercach pozostanie na zawsze jako dobry pasterz i ojciec, przyjaciel, którego życie i dążenie do świętości przejawiało się w każdym działaniu, jakie podejmował.
Z tej okazji Burmistrz Nowego Wiśnicza złożyła symboliczną wiązankę pod jednym z pomników Papieża znajdującym  się w ekspozycji “Via Sancta” przy Muzeum Ziemi Wiśnickiej.

Poniżej chcemy przypomnieć krótko trudne ale piękne życie Papieża Polaka.

Karol Wojtyła urodził się w Wadowicach 18 maja 1920 r. Jego rodzice byli dobrymi, szanowanymi i religijnymi ludźmi. Mama Emilia zmarła kiedy mały Lolek miał niespełna 9 lat, więc trud wychowania przejął ojciec Karol. Zawsze pilnował planu dnia, w którym był czas na modlitwę, naukę i zabawę.

Kolejne lata to okres nauki, studiów został przerwany przez wybuch drugiej wojny światowej. Następnie praca w kamieniołomie, a potem w zakładach chemicznych Solvay. Po śmierci ojca Karol postanaw poświęcić swoje życie kapłaństwu, przyjął święcenia już po wojnie w listopadzie 1946 roku.

Studia teologiczne kontynuował w Rzymie, a powrocie latem 1948 rozpoczął pracę duszpasterską w parafii w Niegowici i nadal poświęcał czas studiom. Był to dla Wojtyły intensywny okres organizowania m.in.: życia duszpasterstwa akademickiego, kursów dla narzeczonych, rekolekcji. Czasy rządów komunistycznych nie sprzyjały Kościołowi i wierze – kontakty z osobami duchownymi były niemile widziane przez władze. By uniknąć podejrzeń, młodzi nazywali ks. Karola „wujkiem”.

Ks. Wojtyła potrafił znaleźć wspólny język nie tylko z młodymi, ale i z naukowcami, lekarzami, profesorami. Latem 1958 r., w wieku 38 lat, dostał nominację na biskupa pomocniczego Archidiecezji Krakowskiej. Tego dnia bp Karol Wojtyła całą swoją posługę i siebie zawierz Matce Bożej, czyniąc słowa „Totus Tuus” (Cały Twój) swoim zawołaniem biskupim, a potem także papieskim.

W 1962 r. bp Karol Wojtyła wyjechał do Rzymu, by pod przewodnictwem papieża Jana XXIII uczestniczyć w Soborze Watykańskim II. Tu szczególnie zajął się tematem duszpasterstwa w świecie współczesnym. W marcu 1964 roku Papież Paweł VI mianował bp Karola Wojtyłę na arcybiskupa metropolitę krakowskiego, a trzy lata później kardynałem.

Mimo tytułów i awansów, bp Karol nie dystansował się do ludzi, pozostając tak samo troskliwym kapłanem, jakim był do tej pory. Był człowiekiem o wysokim poczuciu odpowiedzialności za misję, którą mu powierzył Bóg. Siły do „udźwignięcia” Kościoła w trudnych i niesprzyjających Kościołowi czasach komunizmu w Polsce, czerpał nieustannie z Eucharystii i osobistej, wytrwałej modlitwy.

16 października 1978 r. kardynał Karol Wojtyła został wybrany na następcę św. Piotra. Przyjął imię Jan Paweł II, a Maryję, jako powierniczkę i opiekunkę Jego kolejnej misji dla Kościoła. Jan Paweł II był pierwszym papieżem spoza Włoch od XVI wieku i drugim najdłużej urzędującym papieżem we współczesnej historii. Jego pontyfikat trwał 26 lat. Dłużej urzędował w Watykanie tylko Pius IX.

W trakcie pontyfikatu udawał się w podróże apostolskie do 129 krajów, a swoją Ojczyznę odwiedził ośmiokrotnie, za każdym razem witany przez rzesze pielgrzymów. Beatyfikował 1340 osób i kanonizował 483, więcej niż wszyscy jego poprzednicy w okresie pięciu poprzedzających wieków. W 1985 roku zapoczątkował tradycję Światowych Dni Młodzieży, papież chętnie spotykał się z młodymi ludźmi i poświęcał im dużo uwagi.
Jest autorem najważniejszych i podstawowych dokumentów papieskich: 14 encyklik, 40 listów
apostolskich, 14 adhortacji i kilkunastu konstytucji apostolskich.

Ojciec Święty, Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku. W ceremonii pogrzebowej uczestniczyły delegacje z ponad 150 państw, a w Polsce ogłoszona została sześciodniowa żałoba narodowa.  

Miesiąc po pogrzebie, rozpoczął się proces beatyfikacyjny Jana Pawła II. 1 maja 2011 roku Jan Paweł II został ogłoszony błogosławionym, a 27 kwietnia 2014 – świętym. Tego samego dnia kanonizowano papieża Jana XXIII. Wydarzenie to przeszło do historii jako kanonizacja dwóch papieży ogłoszona w obecności dwóch kolejnych papieży – urzędującego Franciszka i emerytowanego Benedykta XVI.

Niezwykłe dziedzictwo Papieża Polaka jest widoczne również na wiśnickiej ziemi. Jedna ze szkół nosi Jego imię, nadane uchwałą Rady Miejskiej w 2006 roku. A myślą przewodnią Szkoły Podstawowej w Starym Wiśniczu są słowa jej patrona Jana Pawła II: “Bądźcie pochodniami, które płoną pośród świata”.
Z kolei na zamku w Wiśniczu znajduje się kolekcja modeli pomników Papieża, których autorem jest wiśniczanin prof. Czesław Dźwigaj. Są to częściowo splatynizowane gipsowe modele rzeźb zrealizowanych na całym świecie, stanowią dużą atrakcję dla zwiedzających.
W sali Muzem Ziemi Wiśnickiej poświęconej jest twórczości prof. Czesława Dźwigaja zobaczyć też można osobiste dary św. Jana Pawła II: piuskę, pektorał i różaniec.
Natomiast przy Muzeum Ziemi Wiśnickiej znajduje się stała ekspozycja pomników Jana Pawła II autorstwa prof. Czesława Dźwigaja przedstawiająca życie Papieża Polaka od momentu powołania na Stolicę Apostolską aż do momentu śmierci. Ekspozycja nosi nazwę “Via Sancta” – “Droga Święta”.