Wymiana uczniów w ramach współpracy partnerskiej

Przystanek: historia
Pod takim hasłem odbyło się kolejne spotkanie uczniów partnerskich szkół: Szkoły Podstawowej im. S. Lubomirskiego w Nowym Wiśniczu oraz Staatliche Wirtschaftsschule Eschenbach (Niemcy, Bawaria). Pierwszy wspólny projekt został zrealizowany w roku szkolnym 2003/2004 (wtedy w ramach programu unijnego Socrates Comenius).

W roku 2009 szkoły podpisały umowę partnerską i od tego czasu uczniowie i nauczyciele spotykają się regularnie co dwa lata. Tak więc w tym roku obchodziliśmy 10-lecie partnerstwa. Nasze szkoły zostały nominowane do europejskiej nagrody „EUROPAURKUNDE”; otrzymają również pamiątkową tablicę od Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży Warszawa – Poczdam.
Tegoroczny projekt miał na celu przybliżenie sąsiadom zza zachodniej granicy ważnych dla nas, Polaków, symboli, miejsc i tradycji. Były więc warsztaty „A to Polska właśnie” poprowadzone przez panią Bernadettę Błoniarz, gry terenowe w Nowym Wiśniczu i Krakowie oraz animacje językowe. Pogoda nie była naszym sojusznikiem, więc zajęcia w rezerwacie „Kamień Grzyb” musiały zostać nieco zmienione i przeprowadzone w szkole.
Uczniowie z Niemiec byli pod dużym wrażeniem naszej małej ojczyzny – Nowego Wiśnicza, Bochni i Krakowa, bogactwa jej zabytków, różnorodnej kuchni, otwartości swoich polskich kolegów i rodzin, w których przebywali. Jak sami mówili, o polskiej gościnności mogli się przekonać na własne oczy.
Spotkanie uczniów z Polski i z Niemiec nie byłoby możliwe bez rodziców uczniów biorących udział w projekcie. Rodzice każdorazowo rozumieją ideę międzynarodowych spotkań i wspierają szkołę w tych działaniach, za co jesteśmy im bardzo wdzięczni.
Czternastoosobowej grupie uczniów towarzyszyły panie: Alexandrina Pirkl i Sonia Stymelski.
Opiekę nad uczniami z polskiej strony sprawowały panie: Renata Seredyńska (nasz „projektowy” fotograf) i Bożena Głąb.

Uczniowie spotkali się w Ratuszu z Burmistrz Nowego Wiśnicza Małgorzatą Więckowską, która przedstawiła również krótką historię miasta oraz zaprosiła do ponownego odwiedzenia wiśnickiej ziemi. Na zakończenie spotkania wszyscy uczestnicy zostali obdarowani przez Panią Burmistrz upominkami.

Projekt merytorycznie i finansowo wsparła Polsko – Niemiecka Współpraca Młodzieży

Bożena Głąb
Koordynator projektu

 

 

 

 

Komentarze są wyłączone.