Małopolskie Dni Książki “Książka i Róża”

Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Brzękowskiego w Nowym Wiśniczu przystąpiła do 18 edycji Małopolskich Dni Książki „Książka i Róża”. Organizatorem Małopolskich Dni Książki „Książka i Róża” są Województwo Małopolskie oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie.
W tym roku naszym zadaniem było pokazanie drogi jaką musi przebyć książka aby mogła nas bawić, uczyć i wskazywać życiową drogę. Chcieliśmy pokazać młodemu czytelnikowi, że książkę można porównać do róży. Róża piękny kwiat, a książka przyjaciel na każdy moment naszego życia. Nigdy nie zawiedzie, nie zdradzi i zawsze jak szukamy rady lub wskazówki to jej udzieli. Możemy z nią dowolnie podróżować, zwiedzać kontynenty, poznawać obce kultury, przeżywać wraz z bohaterami ich przygody. Jest lekarstwem na każdą chorobę, a szczególnie na samotność.
Projekt składał się z dwóch części : multimedialnej i manualnej.
Celem prezentacji multimedialnej zatytułowanej „Droga książki od pisarza do czytelnika” było zapoznanie dzieci z kolejnymi etapami powstawania książki. Aby powstała publikacja, najpierw w głowie autora musi się zrodzić ciekawy pomysł, a dopiero potem można napisać cały tekst. Ale gotowy, napisany tekst to dopiero pierwszy etap powstawania książki, jaką później weźmiemy do ręki. Akceptacja tekstu przez wydawcę oznacza, iż do pracy przystępują: komitet redakcyjny, ilustrator, grafik, korektor, drukarz i introligator. To właśnie ci ludzie decydują czy książka ma być duża, czy mała, w twardych czy miękkich okładkach, z jakimi ilustracjami, w jakiej szacie graficznej – może w jakiejś serii wydawniczej? Gotowa książka trafia do hurtowni i księgarni, a stamtąd do bibliotek i naszych domów. W omówieniu prezentacji pomocna była specjalnie przygotowana wystawka.
Po krótkiej prezentacji uczestnicy projektu mieli możliwość zaprezentować swoje zdolności manualne. Powstały piękne róże z czerwonej krepiny. Uczniowie mający troszkę trudności manualnych mogli liczyć na pomoc.

Barbara Wiśniewska

Komentarze są wyłączone.