Cypr – kolejny etap realizacji programu Erasmus+ w Muchówce

Już po raz kolejny uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia w Muchówce uczestniczyli w zagranicznym wyjeździe do szkoły partnerskiej, w ramach programu Erasmus+.

Tym razem był to Cypr – Stavros Gymnasium w Nikozji. Wyjazd trwał od 17 do 22 lutego 2019r.
Szkołę z Muchówki reprezentowały uczennice klasy 7: Wiktoria Kupiec i Łucja Wątroba a opiekę nad nimi sprawowały: koordynator projektu mgr Lidia Pawlik oraz nauczycielka języka angielskiego mgr Agnieszka Nowak.
Wyjazd ten był kolejnym etapem naszego projektu pn. “Life boats full of hopes”. Każda ze szkół na pierwszym spotkaniu zaprezentowała przygotowaną przez siebie bajkę o trudnym i ciężkim życiu dziecka z Syrii, które musiało opuścić swoją rodzinę, aby uciekać przed wojną. Później realizowano drugie zaplanowane zadanie, jakim było namalowanie obrazu dotyczącego losów bohaterów naszych opowiadań.
Poznaliśmy też zabawy i gry cypryjskie, które przyczyniły się do integracji wszystkich uczestników spotkania. Oprócz realizacji zadań i warsztatów szkoleniowych dla nauczycieli mieliśmy okazję poznać piękno i historię Cypru. Dowiedzieliśmy się, że jest to naród bardzo dumny ze swojego pochodzenia, a zarazem ciemiężony przez okupanta z Turcji, który zagarnął część terytorium Cypru.
Cypr zachwycał nas pięknem i różnorodnością swojego krajobrazu. Widzieliśmy pełne słońca nadmorskie plaże Morza Śródziemnego w Larnace oraz Limassol, jak również piękno gór Troodos w wiosce Kakopetria, miejsce wspaniałych widoków oraz bujnej roślinności, pysznych, soczystych pomarańczy i mandarynek.
Po raz kolejny spotkanie uczestników projektu Erasmus+ dało możliwość wymiany doświadczeń pedagogicznych, możliwość poznania funkcjonowania innej szkoły oraz przyczyniło się do podniesienia umiejętności posługiwania się językiem angielskim.
Z niecierpliwością czekamy na kolejny wyjazd już 31 marca do Grecji.

Lidia Pawlik