Wymiana uczniów – Szkoła Podstawowa w Nowym Wiśniczu

To wspaniałe doświadczenie!

… tak opisują swój pobyt w niemieckiej szkole i rodzinach uczennice Szkoły Podstawowej im. S. Lubomirskiego w Nowym Wiśniczu.

Magdalena Czekaj i Martyna Dziedzic spędziły trzy tygodnie w bawarskim Gymnasium Eschenbach. Nie była to tylko nauka w szkole, ale także spędzanie czasu z ich niemieckimi rodzinami oraz praca z dziećmi w przedszkolu miejskim w Grafenwöhr.
Wyjazdy na indywidualne wymiany uczniowskie zainicjował w 2012 roku dyrektor gimnazjum pan dr Knut Thielsen. Wyjazdy mają na celu nie tylko doskonalenie umiejętności językowych, ale i wspólne spotkania młodych ludzi z różnych krajów (w pobliżu Eschenbach jest poligon wojsk amerykańskich i wielu młodych Amerykanów chodzi do partnerskiego gimnazjum), poznanie ich kultury i zwyczajów.
Magda mieszkała w rodzinie, w której mama jest Turczynką. Miała więc okazję poznać nieco ich zwyczaje i kuchnię turecką.
Dziewczyny są pod wrażeniem lekcji języka angielskiego (w czasie których cały czas mówi się po angielsku), na których były bardzo aktywne. Lekcje biologii czy chemii też nie sprawiały im kłopotu, ponieważ wiele zjawisk czy doświadczeń mogły po prostu pokazać. Najtrudniej podobno było na łacinie – nic nie mogły zrozumieć. Za to z dzieciakami w przedszkolu bardzo szybko nawiązały kontakt – uczyli się nawzajem od siebie polskich i niemieckich słówek i piosenek.
Dzięki uprzejmości pana dyrektora i pani Soni Stymelski dziewczyny miały okazję spędzić dwa dni w Monachium. Magda napisała: Wyjazd udał się niesamowicie. Kulminacyjnym punktem programu był stadion Allianz Arena, gdzie gra Bayern Monachium. Stadion zrobił na nas niesamowite wrażenie! Poza nim podziwialiśmy wspaniały widok miasta nocą z wieży Olimpia, z wysokości prawie 200 m. W dodatku kilkakrotnie mieliśmy szansę przejechać się monachijskim metrem.
Dziewczyny wróciły bardzo zadowolone. Stwierdziły, że było to dla nich bardzo ważne doświadczenie – musiały sobie same radzić w różnych sytuacjach – nie mieszkały przecież razem, ani nie chodziły do jednej klasy.
Ze swoimi koleżankami spotkają się ponownie w Nowym Wiśniczu, w czerwcu.

Bożena Głąb
Koordynator projektu