Pierwszy Rodzinny Przegląd Grup Kolędniczych w Połomiu Dużym

Kolejna karta w historii istnienia i działalności Stowarzyszenia Rozwoju Połomia Dużego zapisana została nie tylko w kronice, ale przede wszystkim we wspomnieniach osób przybyłych w dniu 14 stycznia 2018 roku do Restauracji „Wiwenda” w Połomiu Dużym.

To właśnie tam odbył się wyjątkowy Pierwszy Przegląd Rodzinnych Grup Kolędniczych, bo współorganizatorami przedsięwzięcia byli właściciele restauracji, panowie Rafał i Wiktor Chrzan. Organizatorzy tegoż Konkursu pielęgnując tradycję kolędowania na uwadze mieli przede wszystkim zintegrowanie pokoleń, by czas i kultura masowa nie zatraciły zwyczajów pielęgnowanych od pokoleń.

Jak mówi powiedzenie, sukces ma wielu ojców. I tak, nie byłoby tej niezwykłej atmosfery gdyby nie rodziny, które odpowiedziały na zaproszenie organizatorów, a byli to: Rozśpiewana rodzina Bieniasów z Królówki/Soślin, rodzina Skalskich spod Bukowca, czteropokoleniowa rodzina Oświęcimków z granic Połom – Lipnica, rodzina Trzeciaków występująca jako „Latorośle Dziadzia Władzia” oraz żeńska część rodziny Beretów z Połomia Dużego która wystąpiła pod nazwą „Kolędujące Beretki”.

Ocenę Grup Kolędniczych powierzono profesjonalnemu Jury. W skład trzyosobowej Komisji Artystycznej zasiedli: Pani Jolanta Kamionka – muzyk, wieloletnia solistka Chóru Polskiego Radia, Pan Bronisław Chrzan – miłośnik folkloru i ziemi połomskiej, niegdyś twórca tradycyjnej grupy kolędniczej oraz Pan Marek Kukla – wieloletni Kierownik Tradycyjnej Grupy Kolędniczej „Herody” z Połomia Dużego.

Jury za najlepszą uznali Grupę Rozśpiewnej Rodziny Bieniasów nagradzając ich pierwszym miejscem. Kolejna na podium stanęła Rodzina Skalskich spod Bukowca, miejsce trzecie natomiast przyznane zostało Latoroślom Dziadzia Władzia– Rodzinie Trzeciaków. Za udział wyróżnione i nagrodzone zostały także Rodziny Beretów i Oświęcimków. Tradycja rodzinnego śpiewania kolęd na połomskiej ziemi nie zaginie gdyż jak można było zobaczyć naocznie, przedstawicieli od czterech do dwóch pokoleń łączyło wspólne śpiewanie. Najmłodszym uczestnikiem Przeglądu, co także doceniła Komisja była sześciomiesięczna Agnieszka Migdał z Rodziny Skalskich. Prababcia i seniorka czterech pokoleń Rodziny Oświęcimków także została przez Jurorów doceniona. Pani Zofia w dniu konkursu obchodziła swoje 78 urodziny! Nie spodziewała się takiej niespodzianki, po występie wnuki i prawnuki obstąpiły ją z kwiatami w dłoni, a cała publiczność przyłączyła się do życzeń śpiewając głośno Sto Lat !!!…

Serdecznie gratulując uczestnikom Pierwszego Przeglądu Rodzinnych Grup Kolędniczych zapewniamy, iż tak naprawdę wszyscy są zwycięzcami o czym świadczyły gromkie brawa publiczności po każdym z występów, a wśród osób, które dopingowały Rodziny była Pani Małgorzata Więckowska Burmistrz Nowego Wiśnicza, która objęła honorowym patronatem to wielopokoleniowe spotkanie integracyjne.

Nie udało by się odpowiednio docenić Rodzinnych Grup Kolędniczych gdyby nie serdeczność i otwartość fundatorów nagród. Serdeczne podziękowania Organizatorzy kierują na ręce: Pana Mariusza Zająca Dyrektora Krytej Pływalni w Proszówkach, Państwa Moniki i Rafała Wójs właścicieli sklepu Groszek w Muchówce, Państwa Elżbiety i Jacka Tworzydło właścicieli firmy „Elmak”, Państwa Danuty i Kazimierza Dymura z Muchówki, Państwa Renaty i Bogdana Chojeckich właścicieli Szkółki Drzew „Iglaki” z Leszczyny.

Czas poza konkursowymi przesłuchaniami wypełniła bardzo rodzinna atmosfera, którą podtrzymał koncert kolęd w wykonaniu Zespołu Rose Band. Było zatem wspólne śpiewanie kolęd, spotkanie integracyjne przy kawie, herbacie i cieście. Nastrojowy czas Świąt Bożego Narodzenia w przededniu karnawału zatrzymała dla nas na chwilę Pani Jolanta Kamionka, która wykonała kilka solowych utworów.

A to wszystko dla Kubusia- dwuletniego chłopca, mieszkańca Królówki chorego na białaczkę. Wspólne kolędowanie zaowocowało hojnym przysłowiowym „szczodrokiem” jaki zebrali do puszek kwestujący na ten cel wolontariusze. Za tę wyrażoną czynem i gestem empatię Państwa zarówno Rodzina Kubusia jak i Organizatorzy Przeglądu serdecznie dziękują.

Organizatorzy Pierwszego Przeglądu Rodzinnych Grup kolędniczych dziękują także portalowi Moja Bochnia, za zainteresowanie tym wydarzeniem i objęcie przeglądu patronatem medialnym.

Komentarze są wyłączone.