Wolontariat w małej szkole

„Obym nigdy nie był tak zajęty swoimi sprawami,

by nie zareagować na potrzeby innych ze współczuciem

i życzliwością”

Thomas Jefferson

Wolontariat jest bezpłatnym, świadomym, wykraczającym poza więzi rodzinno-koleżeńsko–przyjacielskie, dobrowolnym działaniem na rzecz innych.

W harmonogram ważnych wydarzeń w Szkole Podstawowej im. S. Lubomirskiego w Nowym Wiśniczu po raz pierwszy wpisany został Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Uczniowie klas 0 – 3 spotkali się 5 grudnia, by podsumować działania podjęte przez uczniów, rodziców i nauczycieli w ramach obchodów tego święta.

W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Wolontariusza zrealizowaliśmy następujące inicjatywy:

„Podaruj zdrowie, a nawet życie” – AKCJA HONOROWEGO ODDAWANIA KRWI, która odbyła się na wiśnickim rynku. Każdy mógł, po spełnieniu odpowiednich wymagań, oddać potrzebującym najcenniejszy dar – krew.

„Serce pełne dobra miej” – KIERMASZ PRAC PLASTYCZNYCH UCZNIÓW. Wszystkie dzieci w klasach wykonały prace plastyczne, które przeznaczyły na kiermasz. Odbył się on w dniu spotkania z rodzicami – 18 listopada 2017r. Dochód ze sprzedaży prac przekazany został na dofinansowanie turnusu rehabilitacyjnego dla Kacperka i Kamilka Fortunów.

„I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem” – ZBIÓRKA SŁODYCZY DLA DZIECI Z DOMU DZIECKA W BOCHNI. Ze słodyczy ofiarowanych przez dzieci i ich rodziców panie wychowawczynie ze świetlicy zrobiły piękne, bogate paczki dla wychowanków wspomnianego domu dziecka.

„Pierwsi do pierwszej pomocy” – ZAJĘCIA POKAZOWE DLA UCZNIÓW KLAS III z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej

„Pomagamy drugiemu człowiekowi i przyrodzie” – ZBIÓRKA PLASTIKOWYCH ZAKRĘTEK, która trwa cały rok szkolny. Nieustannie wielka sterta zakrętek, mimo częstego opróżniania przeznaczonego na nie pudła, świadczy o ogromnym „wkręceniu się” wszystkich uczniów, nauczycieli i rodziców w tą akcję.

„Pomagam, na co dzień, nie tylko od święta” – SZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY

Jury konkursowe w składzie: Krystyna Wnęk – Majewska, Renata Seredyńska, Małgorzata Wiśniewska – Rogala wyłoniło zwycięzców konkursu, przyznając następujące miejsca:

I miejsce:

Natalia Kłosowska – Stochel (kat. kl.1), Aleksandra Dziedzic (kat. kl. 2), Maria Michalak (kat. kl. 3)

II miejsce:

Mateusz Nowak (kat. kl.1), Filip Kokoszka (kat. kl. 2), Natalia Klich (kat. kl. 3)

III miejsce:

Filip Rudek (kat. kl.1),  Magdalena Mucha (kat. kl. 2), Zuzanna Dziedzic (kat. kl. 3)

W konkursie wzięło udział 53 uczniów.

„Pomagać, to dzielić się, nie chcąc w zamian dosłownie niczego, łzy pozamieniać w śmiech – nie ma nic bardziej cennego…” – PROGRAM ARTYSTYCZNY w wykonaniu wychowanków świetlicy szkolnej. Mieliśmy okazję podziwiać piękny montaż słowno – muzyczny, który przenosił nas w miejsca związane z wolontariatem. Raz była to Złotówkolandia, z której pieniądze, dzięki wolontariuszom, przenosiły się w różne miejsca, innym razem Afryka, gdzie panuje głód, susza i nie brakuje potrzebujących… Piękne, barwne przedstawienie pełne tańca, ruchu, śpiewu, pełne ważnych słów i zachęty, by pomagać, pomagać, pomagać…

Panie wychowawczynie, które opracowały plan działań i czuwały nad jego całością i płynnością to:

p. Kinga Motak, p. Agnieszka Bakalarz i p. Patrycja Gaża.

Warto pomagać, gdyż jak głosi jedno z haseł wolontariatu: „Pomagając sobie, pomagamy innym, bo dobro, które czynimy zatacza krąg i wraca do nas.”

Marta Bielewicz