Warsztaty w OER: „Święty Mikołaj dawniej i dziś”

Święty Mikołaj najbardziej zapracowany święty, czczony zarówno przez katolików jak i prawosławnych. Okres jego życia i działalności przypadał na przełom III i IV wieku, a pamięć ujęta w podaniach, legendach przetrwała do czasów współczesnych. Kult rozpowszechnił się za sprawą cudów czynionych za życia jak i po śmierci. Postać świętego była tematem przewodnim zorganizowanych warsztatów dla nauczycieli, opiekunów, terapeutów, wychowawców w Ośrodku Edukacji Regionalnej w Starym Wiśniczu.

Zajęcia odbywające się w dniach od 13 do 16 listopada 2017r. zgromadziły wiele osób chętnych do skorzystania z przygotowanej oferty. Warsztaty „Święty Mikołaj dawniej i dziś” rozpoczynał wykład o historii zwyczajów, wierzeniach i legendach związanych z postacią oraz transformacje kulturowe święta.

W drugiej części przygotowane zostały prace plastyczne, którego tematem było zobrazowanie postaci Mikołaja w takich materiałach jak drewno, korek filc, papier. Tradycją w dniu Świętego Mikołaja było obdarowywanie, nie tylko najmłodszych, piernikowym lukrowanym mikołajem. Zostały one przygotowane z wykorzystaniem zapamiętanych przez starsze pokolenia, gotowych drukowanych główek. Czas spędzony na twórczych działaniach przygotowanych przez Bernadettę Błoniarz i Agatę Załupską przyniósł wszystkim wiele radości. Życzymy, aby nabyta wiedza i doświadczenie, które wykorzystane będzie na zajęciach prowadzonych przez uczestników warsztatów, dawała twórcze spełnienie również dla podopiecznych.