Udało się! Niemiecki ma klasę!

Choć poniedziałek, 15. lutego, był deszczowy i ponury, w budynku Zespołu Szkół w Nowym Wiśniczu panował nastrój radości, ale i napięcia. Grupa gimnazjalistów, uczestników projektu „Niemiecki ma klasę” czekała na ważny moment. O godz. 15.00 miało nastąpić uroczyste zakończenie pierwszej części projektu, a tym samym otwarcie odnowionej sali do nauki języka niemieckiego.

Na uroczystość przybyli: pani burmistrz Małgorzata Więckowska, pani dyrektor Magdalena Jarmuła i jej zastępcy: pani Kinga Kokoszka, i Teresa Kowalska – Rydz oraz duża grupa rodziców uczniów. Nie należy zapominać o głównych bohaterach, czyli gimnazjalistach – uczestnikach projektu, pomysłodawcach i w dużej mierze wykonawcach zmian w sali 23.

Projekt zakładał włączenie uczniów do aranżacji sali do języka niemieckiego. To uczniowie proponowali zmiany, które musiała zaakceptować cała grupa, a potem znaleźć na realizację tych zmian fundusze i osoby, które pomogą to zrealizować.

Od października 2015r. do końca stycznia udało się zrobić bardzo wiele. Sala 23 wygląda zupełnie inaczej. Uczniowie zaplanowali sobie: na zielono pomalowane ściany, nowe stoliki i krzesła, inne rolety w oknach, a nad drzwiami wejściowymi Bramę Brandenburską. Ściany zdobią w większości wykonane przez uczniów plakaty. Przedmioty w sali są opisane, a na drzwiach znajdują się zwroty powitania i pożegnania. Okna zyskują nową dekorację w zależności od wydarzeń w kalendarzu. W planach nie było odnowienia parkietu, ale dzięki życzliwości i sprawnej organizacji pracy (można było to zrobić tylko w ferie) pani dyrektor i pani burmistrz udało się także i to. Należy dodać, że w czasie ferii odnowiono podłogi również w trzech innych salach na drugim piętrze.

Oficjalnego przecięcia wstęgi dokonali: pani burmistrz Małgorzata Więckowska, pani dyrektor Magdalena Jarmuła i Igor Urbanik – uczestnik projektu.

Dopiero wtedy wszyscy mogli wejść do sali i oglądać zmiany jakie zaszły w ciągu kilku miesięcy. Goście i uczestnicy projektu spędzili mile czas na pogawędce przy filiżance kawy i kawałku ciasta marchewkowego wg receptury ze Szwajcarii.

Opiekun i uczestnicy projektu dziękują wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób włączyli się w pomoc przy zbieraniu funduszy i remoncie sali:

– Radzie Rodziców przy Zespole Szkół za zakup krzeseł

– Państwu Elżbiecie i Jackowi Tworzydłom za zakup stolików

– Panu Marcinowi Motakowi i córce Klaudii za pomalowanie sali

– Panu Ryszardowi Krupie za przywiezienie artykułów malarskich z Bochni

– Panu Janowi Cieśli za montaż wszystkich elementów na ścianach

– paniom Agnieszce Gutkowskiej i Kindze Kokoszce z dziećmi za nieodpłatne przekazanie rzeczy na kiermasz świąteczny

– Państwu Izabeli i Henrykowi Fielkom za przekazanie znacznej kwoty pieniędzy na remont sali

– wszystkim mamom, które upiekły ciasta wg receptur z krajów niemieckojęzycznych na kiermasz okolicznościowy w czasie wywiadówki

Mamy nadzieję, że sala 23 będzie służyć długie lata wszystkim uczniom, a dla nauczycieli będzie inspiracją do aranżacji własnej pracowni.

Kolejnym zadanie, które nas czeka, jest przygotowanie podsumowania w postaci prezentacji POWER POINT oraz sprawozdania z realizacji projektu i przesłanie do Warszawy, do 7. marca.

Zespół projektu „Niemiecki ma klasę”

z opiekunem Bożeną Głąb