„Pieszo przez wieś”

Pieszo przez wieś

Od 1 sierpnia w Świetlicy Wiejskiej w Połomiu Dużym rozpoczęła się realizacja kulturalno-wychowawczego projektu pn. „Pieszo przez wieś”. Projekt jest realizowany w ramach programu konkursowego p.n. „Pożyteczne wakacje 2012”, którego autorem jest Fundacja Wspomagania Wsi a współrealizatorem Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Wiśniczu. Ww. projekt znalazł się na liście 102 nagrodzonych, z pośród 414 nadesłanych wniosków o dofinansowanie wakacyjnego wypoczynku dla dzieci i młodzieży z miejscowości do 6000 mieszkańców.

Tegoroczna edycja konkursu została ogłoszona pod hasłem „Nasza wieś najpiękniejsza”. Jak już wcześniej informowaliśmy, podobny projekt został zrealizowany w lipcu przez Świetlicę wiejską w Muchówce. Jednakże celem projektu z Połomia Dużego jest organizacja zajęć, poprzez które beneficjenci poznawać będą historię i tradycję związaną z ludowym zwyczajem wykonywania wieńców dożynkowych oraz święcenia plonów. Realizatorzy jednocześnie staną się twórcami wieńca żniwnego oraz odtwórcami ludowego obrzędu folklorystycznego. Tym działaniom posłużą warsztaty taneczne i wokalne, bowiem poprzez realizację tegoż projektu organizatorzy chcą przekazać dzieciom wiedzę o tradycjach ludowych związanych z naszym regionem a także zmotywować ich do kultywowania tych tradycji.

Podczas projektu organizatorzy również zaplanowali kilku pieszych wycieczek po swojej miejscowości, tzw. szlakiem leśnych kapliczek. Ogólnie ideą projektu jest, aby dzieci poznały topografię swojej miejscowości, zaznajomiły się z zapomnianymi i mało uczęszczane trasami spacerowymi.
W międzyczasie, dzieci wzięły udział w lekcji regionalnej przybliżającej obrzędy i tradycje święcenia plonów i tworzenia wieńców żniwnych, zorganizowanej w Ośrodku Edukacji Regionalnej w Starym Wiśniczu. W zajęciach uczestniczyli również niecodzienni goście połomskiej młodzieży, a mianowicie ich rówieśnicy z miejscowości Kępie, gmina Kozłów w województwie małopolskim, którzy realizują podobny projekt, (również nagrodzony w konkursie „Pożyteczne Wakacje 2012”). Zwiedzili nasz region i podzieli się doświadczeniami z wcześniej realizowanych projektów. Po części edukacyjnej organizatorzy zaprosili wszystkich na spotkanie rekreacyjno-integracyjne, które zostało zorganizowane przez Świetlicę Wiejską w Leksandrowej, gdzie przy ognisku można było nie tylko upiec kiełbaskę, ale również pogawędzić i pośpiewać.

Korzystając z okazji, realizatorzy połomskiego projektu pozdrawiają swoich rówieśników wraz z Panią Kierownik Gminnego Ośrodka Kultury w Kozłowie, dziękując im za wspólnie spędzone chwile.