Mistrz i jego uczniowie

W salach ekspozycyjnych Zamku w Wiśniczu w sobotę 12 maja 2012 roku odbyło się uroczyste otwarcie wystawy prac artysty malarza Waleriana Kasprzyka. Wystawa zorganizowana została przez Muzeum Ziemi Wiśnickiej i Burmistrza Nowego Wiśnicza nosi tytuł „Mistrz i jego uczniowie” i jest wyrazem pamięci o artyście w 100 rocznicę jego urodzin. Pomysłodawcą wystawy jest Maria Dulemba – pierwsza studentka krakowskiej ASP z wiśnickiego Plastyka. 
Walerian Kasprzyk był malarzem, entuzjastą rodzimych tradycji malarskich. Wiedział wszystko o  bocheńskich twórcach. Nie tylko, co każdy z nich namalował, lecz także gdzie należy szukać poszczególnych obrazów.
Był nauczycielem rysunku, malarstwa i liternictwa w Państwowym Liceum Technik Plastycznych w Nowym Wiśniczu. Należał do współzałożycieli szkoły, która wkrótce stała się wizytówką miasta. Wspólnie z młodzieżą „zinwentaryzował” sztukę i kulturę ludową okolicy Wiśnicza.
W swojej twórczości posługiwał się farbami olejnymi, temperą, gwaszem, akwarelą, uprawiał malarstwo na szkle, wykonywał rysunki. Jak sam twierdził, najbardziej lubił malować pejzaż, następnie architekturę, potem martwą naturę i wreszcie portret. Jego malarstwo ściśle związane jest z człowiekiem, przyrodą, otaczającym go światem, i wreszcie – z rodzinnym miastem.
Na wystawie zobaczyć można prace, których autorami są: Leszek Cepak, Maria Dulemba, Wojciech Firek, Sławomir Jabłoński, Maria Jodłowska, Barbara Kumorek, Eugeniusz Mroczek, Marek Piekarczyk, Józef Put, Stanisława Ochowicz-Put, Tadeusz Radomski, Leokadia Rataj-Starzomska, Leopold Rogowski, Mieczysław Mietko Rudek, Ryszard Sojka, Antoni „Tonik” Stompór, Tadeusz Stopa, Andrzej Strach, Zbigniew Szmurło, Teresa Tonar, Stanisław Tworzydło, Mieczysław Zieliński, Czesława Tokarz-Żuchowicz oraz mieszkanka Nowego Wiśnicz Jadwiga Kierczuk.

wystawa

(S.M.)