Wiśnickie specjały z grochu i fasoli

W sobotnie popołudnie 11 lutego 2012 r. po raz piąty w Ośrodku Edukacji Regionalnej w Starym Wiśniczu odbył się Gminny Konkurs Kulinarny. Organizatorzy tegoż konkursu postawili sobie za cel gromadzenie oraz ocalenie od zapomnienia, najstarszych przepisów kulinarnych mikroregionu. W menu tegorocznej edycji konkursu pojawiły się potrawy przygotowane z grochu, fasoli i roślin strączkowych. Do konkursu zgłosiło się dwunastu przedstawicieli, promujących swoje przepisy, których początków należałoby szukać przed wielu laty, bowiem jak to bywa owe receptury przekazywane były z matki na córkę. Dlatego też na stołach znalazły się m.in. zupy fasolowe i grochowe, kotlety z fasoli, zawijany w kapuście groch z kaszą, fasola z barszczem i wiele innych smakołyków.
Jedna z najstarszych receptur, na podstawie której ugotowano polewkę grochową, została przygotowana przez Stowarzyszenia PER SAECULA, które wykorzystało przepis Stanisława Czernieckiego, mistrza kucharskiego dworu Stanisława Lubomirskiego.
Trzyosobowe jury – Panie Grażyna Filip, Sylwia Stachowicz i Anna Dudek, miały niezwykle trudne zadanie, aby z tak dużej ilości potraw wybrać te, które zostaną nagrodzone certyfikatem „Wiśnicki specjał 2012”. Jednak po sprawnych obradach, jury konkursowe postanowiło nagrodzić Panie Marię Bukowską za zupę fasolową na śmietanie z zacierką, Zuzannę Duch za groch z kiszoną kapustą, Helenę Kapcia za gotowany bób z kwaśną śmietaną i Renatę Skotnicką za deser weselny – tort fasolowy. Natomiast Panie Helena Kapcia i Renata Skotnicka otrzymały nagrodę publiczności. Każdy, kto tego dnia postanowił odwiedzić OER, mógł po ociupince skosztować apetycznie wyglądających i tak samo smakujących potrawy.

DSC_4468.JPG