mDokumenty – pilotaż

Nowy-Wisnicz-GRAFIKA-na-strone

ministerstwo_cyfryzacji_poziom_0

mDokumenty

Nowy Wiśnicz jest jednym z czterech miast w Polsce, w którym już od 11 maja 2017 można przetestować jak działa dowód osobisty przez komórkę.

Wykaz miejsc w których możesz sprawdzić działanie mDokumentów (dowodu osobistego):

Urząd Stanu Cywilnego
Ratusz Miejski, ul. Rynek 1
Dowody Osobiste
Pok. nr 9

Punkt potwierdzania Profilu Zaufanego (eGO)
ul. Rynek 38
Pok. nr 14

Sekretariat - Urząd Miejski w Nowym Wiśniczu
ul. Rynek 38
Pok. nr 1

Czym są mDokumenty, które będą testowane?

To usługa, dzięki której obywatele będą mogli uzyskać dostęp do swych dokumentów (również potwierdzających tożsamość takich jak np. dowód osobisty) z wykorzystaniem telefonu komórkowego. To jeden z najbardziej przyszłościowych projektów, jakie realizowane są w Ministerstwie Cyfryzacji. Komórki służą już teraz nie tylko do prowadzenia rozmów, odbierania SMSów czy maili. Obok telefonu, wielu z nas ma w nich ukryty bank, kino, bibliotekę, gazety… Nie ma żadnych powodów, by nie zagościła tam również administracja ze swymi dokumentami.

Jak podkreśla Ministerstwo Cyfryzacji, mDokumenty to alternatywa na wypadek, gdy akurat zapomnimy lub akurat nie mamy przy sobie tradycyjnych dokumentów. Możliwość skorzystania z mobilnego dowodu osobistego, czy innych dokumentów, będzie uzupełnieniem obecnie obowiązującego systemu. Nadal pozostanie obowiązek posiadania tradycyjnego dowodu osobistego. Różnica będzie polegać na tym, że nie będziemy musieli go mieć przy sobie.

 

Jak skorzystać z mDokumentu?

Aby przetestować działanie mDokumentu trzeba aktywować usługę na portalu obywatel.gov.pl. Będzie do tego potrzebny Profil Zaufany (eGO), który można potwierdzić w Urzędzie Miejskim w Nowym Wiśniczu. Będziemy tam też podawać numer telefonu, na który będą przychodzić SMS-y z kodami weryfikacyjnymi. W dowolnym momencie usługę będzie można zdezaktywować.

Jak założyć i potwierdzić PZ?

Aby założyć Profil Zaufany (eGO) należy wypełnić wniosek. Formularz wniosku znajduje się pod linkiem poniżej.

Po wykonaniu poprawnej rejestracji w ciągu 14 dni udaj się do dowolnego Punktu Potwierdzającego z dowodem osobistym lub paszportem. Taki punkt znajduje się także w UM w Nowym Wiśniczu.

PZ bez wychodzenia z domu?

Tak. Profil Zaufany możesz także założyć używając zewnętrznego dostawcy tożsamości, którym może być twój bank.

Pilotaż służy przetestowaniu rozwiązania

Trzeba też pamiętać, że na razie do załatwienia sprawy ciągle trzeba będzie mieć tradycyjny dokument. Pilotaż służy przetestowaniu rozwiązania oraz poznaniu opinii użytkowników. mDokumenty, które będą testowane w Nowym Wiśniczu to rozwiązanie opcjonalne i uzupełniające w stosunku do tradycyjnej formy dokumentów. Nikt nie robi nic wbrew woli i przyzwyczajeniom Obywateli. Kto chce, może skorzystać z tego rozwiązania. Kto nie będzie chciał – nie musi.

Czy mDokumenty to bezpieczne rozwiązanie?

Całkowicie. Dane pozostają w rejestrach państwowych, gdzie są pilnie strzeżone. W telefonie nie będzie też żadnych danych. Paradoksalnie mDokumenty są nawet bezpieczniejszym rozwiązaniem, niż tradycyjne dokumenty. Telefon komórkowy będzie jedynie urządzeniem, na które będzie przychodził SMS z kodem weryfikacyjnym potrzebnym do skorzystania z mDokumentu, podobnie jak dziś ma to miejsce np. w przypadku haseł jednorazowych do zatwierdzania transakcji bankowych w Internecie.

Jak korzystanie z mDokumentów będzie wyglądać w praktyce?

W urzędzie będziemy informować, że korzystamy z mobilnej wersji dowodu osobistego i podawać nasz numeru PESEL lub numeru telefonu. System wyśle nam wtedy SMS-a z kodem jednorazowym. Dopiero po jego podaniu urzędnikowi uzyska on dostęp do potrzebnych mu danych.

Pytania i odpowiedzi...

Czy dowód osobisty i inne mDokumenty będą w moim telefonie komórkowym?

Nie. Wszelkie dane pozostają w rejestrach państwowych, gdzie są obecnie i gdzie są pilnie strzeżone przed dostępem osób niepowołanych. Telefon komórkowy będzie jedynie urządzeniem, na które przyjdzie SMS z kodem weryfikacyjnym (tzw. tokenem) tak jak np. w przypadku przelewu bankowego. Dopiero po jego podaniu urzędnikowi będzie on mógł uzyskać dostęp do potrzebnych mu danych i zweryfikować tożsamość.

Czy korzystanie z mDokumentów będzie obowiązkowe?

Nie, korzystanie z nich nie będzie obowiązkowe. Z mDokumentów będą korzystać osoby, które wyrażą na to ochotę. By skorzystać z usługi trzeba ją wcześniej aktywować.

Czy do korzystania z mDokumentów będzie potrzebny smartfon?

Nie. Na tym etapie będzie to mógł być również telefon starego typu. Ważne, by mógł odbierać SMS-y.

Co będzie, gdy zgubię telefon lub ktoś mi go ukradnie?

Nic. Niestety, stracisz telefon. I tyle. W telefonie nie będzie żadnych danych. One pozostają w rejestrach państwowych, w których obecnie są przechowywane i nie ma do nich dostępu nikt niepowołany.

Co będzie, gdy mi się rozładuje telefon?

To sytuacja analogiczna do pozostawienia tradycyjnego dokumentu w domu. Warto jednak pamiętać, że policja ma możliwość weryfikacji tożsamości obywatela nawet, gdy nie ma on przy sobie dowodu.

Co będzie, gdy policja zatrzyma mnie do kontroli w miejscu, w którym akurat nie ma zasięgu sieci?

Nic. Służby dysponują własną, niezależną łącznością. Policja nie będzie też potrzebować do weryfikacji danych kodu potwierdzającego z SMS-a.

Czy mDokumenty to bezpieczne rozwiązanie?

Całkowicie. Dane pozostają w rejestrach państwowych, gdzie są pilnie strzeżone. W telefonie nie będzie też żadnych danych. Paradoksalnie mDokumenty są nawet bezpieczniejszym rozwiązaniem, niż tradycyjne dokumenty. Zazwyczaj szybciej się orientujemy, że zgubiliśmy telefon, niż dokumenty. Telefony komórkowe zazwyczaj mamy też zabezpieczone na wypadek kradzieży, a w razie potrzeby można je zdezaktywować. W przypadku utraty tradycyjnego dokumentu nie mamy takich możliwości.

Co trzeba będzie zrobić, by skorzystać z mDokumentów?

Trzeba będzie aktywować usługę na portalu obywatel.gov.pl. Będzie do tego potrzebny Profil Zaufany (eGO), który można potwierdzić w Urzędzie Miejskim w Nowym Wiśniczu. Będziemy tam też podawać numer telefonu, na który będą przychodzić SMS-y z kodami weryfikacyjnymi. W dowolnym momencie usługę będzie można zdezaktywować.

Jak korzystanie z mDokumentów będzie wyglądać w praktyce?

W urzędzie będziemy informować, że korzystamy z mobilnej wersji dowodu osobistego i podawać nasz numeru PESEL lub numeru telefonu. System wyśle nam wtedy SMS-a z kodem jednorazowym. Dopiero po jego podaniu urzędnikowi uzyska on dostęp do potrzebnych mu danych.