Spotkanie z rodzicami w Szkole Podstawowej w Nowym Wiśniczu dotyczące profilaktyki zagrożeń w Internecie

W ramach realizacji Gminnego Programu Profilaktyki Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii w szkołach na terenie gminy Nowy Wiśnicz odbył się cykl warsztatów profilaktycznych dla dzieci i młodzieży z klas VI-VIII, III gimnazjum oraz spotkań z rodzicami i nauczycielami  przeprowadzonych przez P. Katarzynę Kudybę z Centrum Szkoleń Profilaktycznych EDUKATOR.

,,Nowe media -Internet, gry komputerowe, serwisy społecznościowe, e-narkotyki ”

Tematem spotkania była profilaktyka uzależnień – od nowych mediów. Współczesne media znacznie zmieniły życie młodych ludzi wkomponowując się w naturalny sposób w ich codzienność. Dzisiaj komputer czy smartfon wzbudza w młodym pokoleniu ogromne zainteresowanie i fascynacje, potrafi zaproponować szeroką gamę propozycji i możliwości spędzania czasu wolnego. Obecność drugiego człowieka, towarzysza zabawy, staje się niepotrzebna. W związku z tym, że nie jesteśmy w stanie “odciąć” dziecka od Internetu, najważniejsze, co możemy zrobić, to nauczyć je, jak się w nim odnaleźć. Brak świadomości zagrożeń, jakie czekają w sieci sprawia, że dziecko jest na nie bardzo podatne. Podczas warsztatów z uczniami Pani psycholog pokazywała formy niewłaściwej aktywności w rzeczywistości wirtualnej, psychologiczne źródła zachowań niepożądanych w Internecie, zagrożenia związane z treściami internetowymi. Prowadząca wskazywała na gry komputerowe, w których bardzo często prezentowane są negatywne, amoralne, agresywne wzorce zachowań.
Natomiast podczas spotkań z rodzicami zostały przedstawione najszybciej rozwijające się aplikacje, serwisy społecznościowe, gry komputerowe, a także zagrożenia związane z ich niewłaściwym używaniem. Pani psycholog przedstawiła fenomen popularności Youtuberów, serwisów społecznościowych, serwisu Instagram. Omówiła mechanikę ich funkcjonowania i grupy odbiorców, w tym najmłodszego pokolenia. Zajęcia miały na celu ukazać wpływ świata wirtualnego na realne funkcjonowanie dzieci i młodzieży.
Dziękujemy wszystkim rodzicom, którzy uczestniczyli w spotkaniach. Mamy nadzieję, że wiedza przekazana przez psychologa wzbudzi czujność rodziców i skłoni do refleksji nad rozsądnym korzystaniem z Internetu.

Komentarze są wyłączone.