1 czerwca- Dzień bez Alkoholu

Wszyscy wiemy, iż 1 czerwca każdego roku obchodzimy Międzynarodowy Dzień Dziecka. Jednak nie każdy wie, że nie jest to jedyne święto przypadające na ten dzień. W Polsce bowiem 1 czerwca obchodzimy również Dzień bez Alkoholu.
Święto to ma charakter państwowy. Zostało ustanowione przez Sejm RP ustawą z dnia 24 maja 2006 i jest ono powiązane z ideą Dnia Dziecka.
Zgodnie z zapisem w ustawie, w dzień ten zachęca się do „podjęcia wszelkich działań zmierzających do ograniczenia spożycia napojów alkoholowych oraz zmniejszenia dostępności do alkoholu”.
Dlatego też przypominamy i zachęcamy aby 1 czerwca – NIE  SPRZEDAWAĆ I NIE  PIĆ ALKOHOLU.
Należy podkreślić, że blisko 5 milionów Polaków nadużywa alkoholu, a około 900 tysięcy jest uzależnionych i wymaga specjalistycznego leczenia. Każdego roku na świecie mamy do czynienia z zatrważającą liczbą 2,5 miliona zgonów spowodowanych przez alkohol.
W ostatnich kilku latach, jak wynika z raportu „Młodzież a alkohol”, który co roku publikuje Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, obserwuje się wyraźny wzrost zagrożeń alkoholowych wśród młodzieży. Okazuje się, że z roku na rok wzrasta liczba młodych, którzy sięgają po napoje alkoholowe a maleje liczba abstynentów. Jednocześnie obniża się wiek inicjacji alkoholowej.
Zwracamy się z apelem do mieszkańców Miasta i Gminy Nowy Wiśnicz o:

  • powstrzymanie się w tym dniu od spożywania napojów alkoholowych;
  • a do przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży napojów alkoholowych, o rezygnację lub ograniczenie ich dystrybucji.

Niech ten wyjątkowy dla wszystkich dzień będzie przeżywany z godnością i szacunkiem dla najmłodszych. Zadbajmy o to, aby sprawić radość dzieciom w dniu ich święta!

A wszystkim Dzieciom życzymy wiele radości i beztroskich chwil!

logo krzywe  pobrane

Komentarze są wyłączone.