Rewizyta uczniów z Eschenbach

W sobotnie popołudnie, 6 maja, Gimnazjaliści z Nowego Wiśnicza powitali grupę piętnastu uczniów z partnerskiej szkoły Staatliche Wirtschaftsschule w Eschenbach (Bawaria), którzy przybyli, by wspólnie realizować drugą część projektu w ramach wymiany szkolnej. Tegoroczna edycja odbywała się pod hasłem „Jeden park – wiele możliwości”. Celem projektu było pokazanie uczniom z Niemiec najbliższej okolicy, piękna Wiśnicko – Lipnickiego Parku Krajobrazowego i wykorzystania go do różnych form spędzania wolnego czasu. Uczniom towarzyszyli: Thomas Reithmeier – dyrektor szkoły, Margareta Reim – koordynator projektu i Alexandrina Pirkl – nauczycielka języka niemieckiego. W piątek, 12 maja dołączyli jeszcze emerytowany dyrektor Walter Schnoy z żoną i wicedyrektor Erhard Lippert z kuzynką.
Niedzielę uczniowie spędzili w rodzinach. Od poniedziałku wszyscy pracowali nad projektem. Były więc wspólne gry i zabawy językowe i integracyjne, gra miejska w Nowym Wiśniczu i terenowa w rezerwacie „Kamień Grzyb”, zgadywanki historyczne w Krakowie i „Miła poczta dla każdego” jako podsumowanie projektu.
Obydwie grupy – polska i niemiecka były niezwykle aktywnie zaangażowane w rozwiązywanie zadań i łamigłówek przygotowanych specjalnie na tę okazję.
Uzupełnieniem zajęć na terenie Wiśnicza był całodniowy wyjazd do Krakowa i zwiedzanie kopalni soli w Bochni.
Rozstanie w sobotni poranek było bardzo smutne. Wszyscy sobie obiecali, że na pewno spotkają się w wakacje, w Polsce. Po tygodniu wspólnych spotkań, każdy z uczestników jest bogatszy o nowe doświadczenia i przyjaźnie. Każdy mógł się sprawdzić językowo, a jego umiejętności z pewnością są większe (zwłaszcza jeżeli chodzi o język tzw. żywy, używany na co dzień).
Realizację projektu i wymianę szkolną wspiera od lat Polsko – Niemiecka Współpraca Młodzieży Warszawa – Poczdam.

Bożena Głąb
koordynator wymiany

Komentarze są wyłączone.