Premiera Bastionu VR na Zamku w Wiśniczu

W czwartkowe popołudnie, 30 marca 2017 roku na Zamku w Wiśniczu, konkretnie w bastionie południowym, miała miejsce premiera nowej atrakcji zamku o nazwie Bastion VR.

Przybyłych na premierę gości przywitał Dyrektor Muzeum Ziemi Wiśnickiej – pan Piotr Jędrzejas oraz Burmistrz Nowego Wiśnicza – pani Małgorzata Więckowska. Po krótkim intro w postaci filmu promującego Bastion VR, do pierwszej projekcji zostali zaproszeni przedstawiciele władz samorządowych i mediów. Na twarzach gości widać było pozytywne zdumienie, a w oczach lekki strach związany z wirtualnym lotem na wysokości kilkunastu metrów.

Czym właściwie jest Bastion VR? To unikatowa atrakcja w skali obiektów zamkowych nie tylko w Polsce. Na najnowszych urządzeniach pozwalających na projekcję w technologii wirtualnej rzeczywistości, turyści mogą wybrać się w podróż po wiśnickim zamku w scenerii XVII wieku. Wszystko dzięki specjalnie do tego stworzonej aplikacji multimedialnej. Obejrzą podziemia zamku i zobaczą co się w nich znajdowało. Następnie przez dziedziniec wewnętrzny i sień dostaną się do zamkowej kuchni, w której gotowano według przepisów słynnego Stanisława Czernieckiego, autora pierwszej polskiej książki kucharskiej. Na trasie zobaczymy także przyjęcie wydane dla gości Księcia Lubomirskiego. Wzniosą się także ponad malownicze wiśnickie wzgórza i zobaczą niezwykłą panoramę zamku, klasztoru i miasta, jeden z najcenniejszych w skali naszego kraju zespół architektoniczno-urbanistyczno-przestrzenny, który prawie bez większych zmian przetrwał do naszych czasów. To wszystko obserwować będą z pozycji lotu nietoperza, które są jednym z symboli i atrakcji naszego zamku do dzisiaj.

Film promujący BVR

Podczas premiery miało miejsce wręczenie nagród Emilii Stańdo, Karolowi Tworzydło i Magdalenie Kielar – laureatom konkursu kierowanego do uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjów z gminy Nowy Wiśnicz, którego przedmiotem było określenie kolorów logo Bastionu VR. Więcej informacji o konkursie kliknij tutaj.

Na potrzeby Bastionu VR uruchomiona została także kawiarnia Caffe Bastion, w której turyści po wirtualnej podróży oraz zwiedzaniu zamku i tajemniczych przejść w podziemiach będą mogli zasiąść przy kawie, herbacie lub gorącej czekoladzie by zadumać się nad przeszłością i przyszłością. Fakt, że przez Wiśnicz kiedyś przebiegał Szlak Węgierski, a twierdza wiśnicka i stacjonująca w niej załoga strzegły słynnych transportów win z Tokaju i Egeru spowodował, że Cafe Bastion we współpracy z historyczną tarnowską winiarnią LIPPÓCZY PINCE, zaoferuje także wyjątkowe wina tokajskie i egerskie. Ponadto od jesieni br. w specjalnie przystosowanej piwnicy zamkowej będzie możliwość wynajmu własnej piwniczki win oraz prowadzenie degustacji klasy Premium.

Bastion VR i Caffe Bastion czynny od 1 kwietnia br. Cena wirtualnej podróży to 9 zł w przypadku biletu ulgowego i 14 zł za bilet normalny.

Komentarze są wyłączone.