Finał IX edycji konkursu kulinarnego „Wiśnickie Specjały ”

1 kwietnia 2017r. w Ośrodku Edukacji Regionalnej w Starym Wiśniczu odbyła się IX edycja  konkursu Kulinarnego „Wiśnickie Specjały ”. Wiodącym tematem były zupy, a receptury do ich przygotowania należało zaczerpnąć z tradycji kulinarnej ziemi wiśnickiej.

Z tematem kulinarnym już nie raz zmierzyły się panie działające w Kołach Gospodyń Wiejskich czy stowarzyszeniach. Na konkurs zgłosiły się reprezentantki organizacji jak również osoby indywidualne, a wśród nich:  Krawczyk Halina, Tworzydło Paulina, Tworzydło Grażyna z Muchówki, Feliksiak Danuta, Cholewa Bogumiła, Maliszczak Kazimiera z Kopalin, Wojewoda Maria, Błoniarz Katarzyna, Sułek Elżbieta, Janina Chojecka ze Starego Wiśnicza, Igielska Lucyna, Stec Bogusława z Kobyla, Skotnicka Renata, Kapcia Helena, Wójcik Halina, Beata Majcher, Piech Małgorzata z Olchawy. Zupy oceniło jury w składzie:

Grażyna Filip – kierownik PZDR w Bochni, Sylwia Stachowicz – etnolog, Halina Żołna – technolog żywienia i nauczyciel w ZS Nr 3 w Bochni i Adam Kwaśniak- Radny Województwa Małopolskiego. Po skosztowaniu jednogłośnie wszystkim potrawom przedstawionym do konkursu przyznano tytuł “Wiśnicki Specjał 2017”.

W IX edycji przygotowane potrawy zachwycały smakiem, który został zaczerpnięty z tradycji kulinarnej regionu.  Jury zwróciło uwagę na dwie potrawy bardzo charakterystyczne dla regionu chociaż bardzo zapomniane są nimi “płucka na serwatce” przygotowane przez panią Marię Wojewoda i “zupa ziemniaczana na baraninie” pani Elżbiety Sułek. Wśród zup pokosztować można było m.in. “rosół z gwoździa”, barszcz czerwony zabielany, zupy grochowe, święconkę na serwatce, zupę szczawiową, zupę ziemniaczaną na zasmażce, flaki wołowe, zupę kminkową, krupnik na żeberku, kapuśniaki, barszcz czerwony zabielany z gniecionymi ziemniakami z cebulką.

Okazale prezentowały się również stoiska wystawiennicze, na których prezentowano potrawy podawane w tradycyjny sposób, jak również prace rękodzielnicze dekorujące stoły. Wszystkim uczestnikom nagrody wręczyła Burmistrz Nowego Wiśnicza Małgorzata Więckowska i  Radny Województwa Małopolskiego Adam Kwaśniak.

Więcej zdjęć na stronie MOK
http://mok.nw.com.pl/2017/04/wisnickie-specjaly-zupy-w-kulinarnej-tradycji-ziemi-wisnickiej/

Komentarze są wyłączone.