Rozstrzygnięcie Gminnego Konkursu Literackiego

Dnia 21 lutego 2017 r. jury w składzie: Bernadetta Błoniarz, Stanisława Chorąży i Beata Fortuna dokonało weryfikacji i oceny prac uczestników Gminnego Konkursu Literackiego. Temat konkursu brzmiał: ,,Literackie wspomnienia Nowego Wiśnicza – Ja/ Moja rodzina uczestnikiem ważnego wydarzenia historycznego związanego z Nowym Wiśniczem”. Impreza literacka została zorganizowana przez Zespół Szkół im. ks. Jana Twardowskiego w ramach obchodów 400. rocznicy nadania praw miejskich Nowemu Wiśniczowi pod patronatem Urzędu Miasta i Gminy Nowy Wiśnicz.

Swoje prace zaprezentowało 23 uczniów z terenu naszej gminy: 6 licealistów, 9 gimnazjalistów i 8 uczniów ze szkoły podstawowej.

Młodzi literaci musieli wykazać się znajomością faktów historycznych związanych z przeszłością swojej Małej Ojczyzny. Potrzebny był także talent literacki, wrażliwość, wyobraźnia i empatia, które pozwoliły wzbudzić refleksję na temat wpływu historii na życie codzienne mieszkańców, a także przenieść się w realia innych epok i odtworzyć ich klimat.

Prace miały na celu pogłębienie patriotyzmu lokalnego i dumy z własnego pochodzenia u młodych i starszych mieszkańców gminy Nowy Wiśnicz.

Młodzież wykazała się znajomością historii Nowego Wiśnicza, nieoceniana i wykorzystana w pracach została również wiedza pradziadków, dziadków, rodziców, przyjaciół, którzy z pokolenia na pokolenie przekazują sobie relacje wydarzeń. Zawierają one fakty, zdarzenia, przeżycia, których nie znajdziemy w encyklopediach, słownikach czy innych opracowaniach.

Oceniający brali pod uwagę znajomość zagadnień historycznych, oryginalny sposób realizacji tematu, dojrzałość stylu, sprawność językową i ortograficzną.

Prace, które zajęły pierwsze miejsca w swoich kategoriach zostaną opublikowane w Wiadomościach Wiśnickich.

Nagrodzono i wyróżniono następujące prace:

Szkoła

Imię i nazwisko ucznia

nauczyciel/ opiekun

Liceum Plastyczne w Nowym Wiśniczu

I miejsce – Anna Stanek

wyróżnienie – Iwona Samek

Katarzyna Kruczek- Kozioł

Aneta Kubas -Ćwierz

Gimnazjum w Starym Wiśniczu

I miejsce – Anna Grabarz

Agnieszka Kaczmarczyk

Gimnazjum w Nowym Wiśniczu

II miejsce – Grzegorz Honkowicz

Małgorzata Stańczyk

Gimnazjum w Kobylu

III miejsce – Patrycja Kożuchowicz

Anna Górka

Szkoła Podstawowa w Kobylu

I miejsce – Magdalena Duch

II miejsce – Julia Kolarz

Renata Kalisz

Renata Kalisz

Szkoła Podstawowa w Starym Wiśniczu

III miejsce Marek Wilk

Beata Mucha

Szkoła Podstawowa w Kobylu

wyróżnienie – Julia Bijota

Renata Kalisz

Laureatów oraz ich opiekunów informujemy, że nagrody oraz pamiątkowe dyplomy zostaną wręczone w czerwcu bieżącego roku na uroczystościach kończących obchody jubileuszu. Zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy i życzymy, aby rozwijali talenty, pogłębiali wiedzę na temat swojej Małej Ojczyzny. Ta świadomość przynależności i duma z pochodzenia na pewno zaowocują w przyszłości.

Organizatorzy

Komentarze są wyłączone.