Gra symulacyjna „Klasa z klasą” w ZS w Nowym Wiśniczu

Szkoła nagle została bez sklepiku! Pani Halina Grenc, prowadząca sklepik szkolny, opuściła nieoczekiwanie naszą szkołę. Co teraz w przerwach między lekcjami będzie jadła cała szkoła?

I nagle pojawia się „stary – nowy” pomysł, by założyć kawiarenkę szkolną. To byłoby świetne rozwiązanie. Ale nauczyciele są sceptyczni, rada rodziców też ma coś do powiedzenia. Uczniowie są zachwyceni pomysłem, ale muszą znaleźć sojuszników wśród nauczycieli. Decyzję i tak na końcu podejmie dyrekcja.

Tak zaczyna się gra symulacyjna „Klasa z klasą”. Została ona przygotowana przez Instytut Goethego w Warszawie, a przeprowadzona 14. grudnia przez panią Monikę Łagowską, pracownika instytutu w Gimnazjum w Nowym Wiśniczu z uczestnikami projektu „Niemiecki ma klasę”.

Projekt ten jest realizowany w wiśnickim gimnazjum już po raz drugi. W ubiegłym roku zespół projektowy przygotował salę do nauki języka niemieckiego, zmieniając jej wystrój tak, by pomagała w nauce. W tym roku celem grupy jest nauka języka przez zabawę. Uczniowie przygotowują własnoręcznie różne gry i zabawy językowe, które urozmaicają lekcje i ułatwiają uczenie się.

W czasie trwania gry „Klasa z klasą” uczniowie wcielili się w role nauczycieli, uczniów, rodziców, dyrekcji szkoły. Nie zabrakło także przedstawiciela lokalnych mediów, który zbierał informacje od wszystkich zainteresowanych i przedstawiał je w audycjach telewizyjnych. Rodzice i uczniowie byli zgodni – kawiarenka w szkole jest potrzebna; rodzice zadeklarowali swoją pomoc. Najtrudniej było wśród nauczycieli – dyskusję zakończyło głosowanie.

Kolejnym etapem gry była organizacja pracy w kawiarence, jej wystrój i menu. Tu wszyscy byli zgodni.

Uczniom bardzo podobała się taka forma pracy. Jak powiedzieli po zakończonej zabawie, gra dała im możliwość doskonalenia umiejętności pracy w grupie, dyskutowania, argumentowania, znajdywania kompromisu i podejmowania decyzji.

Instytut Goethego w Warszawie – organizator gry „Klasa z klasą” i konkursu „Niemiecki ma klasę” w taki właśnie sposób wspiera uczniów biorących udział w projekcie. Uczestnicy dostają także materiały biurowe (papier, skrzynkę z materiałami do robienia plakatów) i wsparcie merytoryczne.

Wiśniccy gimnazjaliści na swoim profilu na FACEBOOK-u (Niemiecki ma klase – Nowy Wisnicz) umieszczają co tydzień krótkie informacje o swoich działaniach, a także słowa, z których trzeba ułożyć nowe wyrazy.

Zapraszamy wszystkich do wspólnej zabawy! Na najwytrwalszych czeka nagroda!

Bożena Głąb

opiekun projektu

Komentarze są wyłączone.