Jarmark Wiśnickie Specjały- podsumowanie

W dniach 14-15 sierpnia 2016r. na wiśnickim rynku odbywał się Jarmark Wiśnickie Specjały zorganizowany w ramach obchodów jubileuszu 400-lecia nadania praw miejskich Nowemu Wiśniczowi. Tym razem motywem wiodącym były potrawy regionalne, wyroby i tradycje kuchni staropolskiej, stąd też na rynku pojawiła się Karczma Czernieckiego, w której można było zasmakować potraw przygotowanych w oparciu o receptury zawarte w pierwszej polskiej książce kucharskiej Stanisława Czernieckiego- nadwornego kuchmistrza Lubomirskich. Nieopodal karczmy znajdowały się stoiska wystawiennicze z rękodziełem, regionalnymi produktami żywnościowymi oraz plac zabaw dla najmłodszych.
Pierwszy dzień jarmarku rozpoczął się programem artystycznym w wykonaniu Świetlic Wiejskich z Połomia Dużego, Olchawy, Wiśnicza Małego, Królówki, Kobyla, Leksandrowej oraz OER w Starym Wiśniczu. W międzyczasie zgromadzeni na wiśnickim rynku mogli również obejrzeć pokaz kulinarny, a następnie skosztować potraw przygotowanych w starożytnych piecach „Tandyrach”. Tuż obok, na specjalnie przygotowanej scenie, grupa taneczna Funky Dance, działająca przy MOK w Nowym Wiśniczu zaprezentowała muzyczno-taneczny spektakl „Żywe szachy”. Pierwszego dnia jarmarku można było usłyszeć również muzykę klezmerską w wykonaniu zespołu „Dzikie Pola”. Odbyły się także koncerty zespołu „Nieaktuali” oraz „Reveal”. Gwiazdą wieczoru był zespół Brathanki, którego występ zachwycił i „porwał” zgromadzoną przed sceną publiczność. Zabawa taneczna z DJ-em „Bastianem” była już ostatnim punktem programu pierwszego dnia Jarmarku Wiśnickie Specjały.
Drugiego dnia tj. 15 sierpnia, na wszystkich przybyłych również czekały liczne atrakcje. O godz. 11.00 w kościele parafialnym w Nowym Wiśniczu odprawiona została uroczysta Suma odpustowa, którą poprzedził przemarsz twórców wieńców dożynkowych, rękodzielników oraz zgromadzonych gości. Po mszy św., podczas której kazanie wygłosił Ks. dr Krzysztof Bułat – Wikariusz Biskupi ds. duchowieństwa diecezji tarnowskiej, nastąpił przemarsz zebranych na wiśnicki rynek z towarzyszeniem Strażackiej Orkiestry Dętej ze Starego Wiśnicza.
Kolejnym punktem programu był I Festiwal Zespołów Weselnych, który rozpoczął występ kapeli Folk Line. Następnie na scenie zaprezentowały się zespoły Arizona, Depresja Bend, Respekt , Traffic, Pięć i Pół oraz Remo. Zwycięzcą festiwalu został zespół Traffic ze Stradomki. Drugie miejsce zajął zespół Pięć i Pół z Rajbrotu a trzecie RespecT z Nowego Wiśnicza. Wyróżnienie otrzymał zespół Arizona z Niepołomic.
Podczas gdy na scenie prezentowały się kolejne zespoły na olbrzymiej patelni finalista MasterChef Mariusz Szwed przygotowywał gulasz w oparciu o receptury według książki kucharskiej Czernieckiego. Licznie zgromadzona wokół stanowiska publiczność skosztowała na koniec sporządzonego dania. Podczas tego dnia na scenie wystąpił również Zespół Pieśni i Tańca „Porębianie”.
Uczestnicy Jarmarku Wiśnickie Specjały mogli oddawać swoje głosy na najlepszą ich zdaniem koncepcję zagospodarowania rynku spośród prac zgłoszonych w konkursie Rynek w Nowym Wiśniczu. Największą liczbę głosów otrzymała praca autorstwa Anny Bułat, Dominiki Chodor, Arlety Łysek oraz Magdaleny Filipowicz. Należy nadmienić, że ta koncepcja zdobyła również I miejsce w już wspomnianym konkursie. W tym dniu przeprowadzony był także konkurs wieńców dożynkowych, w którym tytuł publiczności otrzymał wieniec przygotowany przez Świetlicę Wiejską w Starym Wiśniczu. Spośród osób, które oddały głosy rozlosowano nagrody. Drugi dzień jarmarku zakończył się koncertem laureatów I Festiwalu Zespołów Weselnych- zespołu Traffic.

Galeria zdjęć oraz materiał filmowy:

14.08.2016r.-dostępny tutaj

15.08.2016r. –dostępny tutaj

Komentarze są wyłączone.