Uczennice z Niemiec w wiśnickim gimnazjum

W maju, w gimnazjum w Nowym Wiśniczu przebywały dwie gimnazjalistki Gabriela Molz i Clara Marie Kallert (uczennice 9. klasy) z zaprzyjaźnionej z nami szkoły w bawarskim Eschenbach. Uczennice realizowały program praktyki pt.: Gimnazjum i das Gymnasium – system szkolny Polski i Niemiec; rola Muttersplachler’a w nauce języka niemieckiego.
Celem praktyki było poznanie polskiego systemu szkolnego i porównanie go z niemieckim, rozbudzenie zainteresowania krajem sąsiada (szczególnie wśród uczniów klasy „0”) oraz włączanie uczennic do lekcji języka niemieckiego jako ” Muttersprachlerinnen”. Ich rola polegała na tym, by nauczyć naszych gimnazjalistów poprawnej wymowy, akcentu, by włączać do języka literackiego (nauczanego na lekcjach) słowa i zwroty z języka potocznego, którym uczniowie niemieccy posługują się na co dzień.
Uczennice prowadziły także zajęcia z 15-to osobową grupą, która przygotowuje się do październikowego wyjazdu na kolejną wymianę. Zajęcia miały na celu przełamanie barier i lęku przed mówieniem w języku obcym.
Gabriela i Clara Marie spotkały się również z uczniami klasy „0” i pod opieką p. Małgorzaty Wiśniewskiej – Rogali uczyły maluchów prostych zwrotów na powitanie i pożegnanie. Zajęcia miały także na celu poznanie kraju sąsiada. Dzieci bardzo chętnie nawiązały kontakt z uczennicami, powtarzały słowa, malowały obrazki.
Uczennice wzięły udział także w zajęciach sportowych, grze miejskiej pokazującej związki Nowego Wiśnicza i jego mieszkańców z Niemcami. Dzięki takim spotkaniom lepiej poznały polski system szkolny i polską szkołę. Wraz z Marią Konior – uczennicą, u której mieszkały, przygotowały tablicę przedstawiającą niemiecki system szkolny oraz wspólnie z trzecioklasistkami opracowały trzy rodzaje gier językowych. Gimnazjalistki z Eschenbach przygotowały lekcję nt. typowych niemieckich posiłków oraz przedstawiły kilka przepisów kulinarnych.
Gabriela i Clara Marie miały okazję poznać zabytki Nowego Wiśnicza, zwiedzić kopalnię soli w Bochni, poznać piękno starego Krakowa i oddać hołd pomordowanym w obozie Auschwitz-Birkenau.
Bardzo ważnym elementem ich pobytu w naszej szkole była możliwość spotkania się z rówieśnikami, spędzenia z nimi wolnego czasu i rozmów. Do swojej szkoły i domów wróciły bardzo zadowolone, zachwycone polską gościnnością i otwartością. Z pewnością będą zachęcać innych gimnazjalistów do przyjazdu do Polski, do Nowego Wiśnicza.
Wiśnickie gimnazjum prowadzi wymianę indywidualną od września 2011 roku. Merytorycznie i finansowo wspiera wszystkie projekty Polsko – Niemiecka Współpraca Młodzieży Warszawa – Poczdam.

Bożena Głąb
koordynator projektu

Komentarze są wyłączone.