Dni Wiśnicza

W miniony weekend, 11-12 czerwca 2016r., wiśnicki rynek tętnił życiem za sprawą obchodzonych w ramach jubileuszu 400- lecia nadania praw miejskich miastu-Dni Wiśnicza.
Przy pięknej, słonecznej pogodzie swoje wyroby prezentowali przybyli do naszego miasta z różnych rejonów kraju rzemieślnicy. Był to swoisty powrót do tradycji, jarmark wiśnicki nawiązywał bowiem do aktu lokacyjnego nadanego przez króla Zygmunta III Wazę, w ramach którego Wiśnicz zyskał prawo organizacji trzech jarmarków w roku.
W sobotę program artystyczny rozpoczął występ uczniów z Zespołu Szkół w Nowym Wiśniczu, którzy przedstawili legendę o „Jeńcach tatarskich”. Historię „Białej damy wiśnickiego zamku” odtworzyli uczniowie z Zespołu Szkół w Starym Wiśniczu. Następnie opowieść „O wiśnickim zamku i Kasi, pięknej dworce królowej Bony” zaprezentowali uczniowie z Zespołu Szkół w Kobylu. „Opowieść o tym, jak obyczaje królewskie przyczyniły się do powstania wsi Muchówka” przedstawili uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej w Muchówce. „Tajemnice Kobylej Góry” przybliżyli zgromadzonym przed sceną widzom uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej w Chronowie. Natomiast inscenizację „Kamienie Brodzińskiego” przedstawili uczniowie z Zespołu Szkół w Królówce. W tej części programu artystycznego swój talent wokalny zaprezentowała również Agnieszka Nowakowska.
Po koncercie, działającego przy MOK w Nowym Wiśniczu, zespołu Reveal, odbył się występ gwiazdy wieczoru Marka Piekarczyka, któremu towarzyszyli Tadeusz Apryjas i Jacek Borowiecki.

W niedzielę towarzyszyło nam studio otwarte TVP 3 Kraków. W kościele parafialnym odbyła się odbyła się uroczysta Msza Św. pod przewodnictwem Biskupa Władysława Bobowskiego. Po jej zakończeniu nastąpiło symboliczne odsłonięcie tablicy upamiętniającej zasadzenie dębu na placu kościelnym- pamiątki na 400- lecie nadania praw miejskich Nowemu Wiśniczowi. Po tych wydarzeniach orszak kupiecki przemaszerował pod ratusz, gdzie odczytano fragment aktu cechu kupców wiśnickich, a uroczystą salwą honorową upamiętniono wszystkie pokolenia Mieszkańców Ziemi Wiśnickiej. Kiedy zapadła oficjalna decyzja o odtworzeniu tradycji wiśnickich jarmarków, zwieńczeniem tej części obchodów był koncert Strażackiej Orkiestry Dętej ze Starego Wiśnicza- radośnie i żywo rozbrzmiewająca melodia na motywach pieśni kibiców ”Polska, biało- czerwoni” stanowiła nawiązanie i preludium do wieczornych emocji.
Na scenie z występem artystycznym zaprezentowały się grupy przedszkolne ze Starego Wiśnicza i Nowego Wiśnicza wraz z oddziałami. Muzyczno-taneczny spektakl historyczny „Opowieść o szachowej potyczce, którą to stoczył Król z Lubomirskim” wykonała grupa Funky Dance. Po zejściu ze sceny tancerze zapoczątkowali wyjątkowy orszak, do którego dołączali się kolejno zgromadzeni goście uczestnicząc w jubileuszowym tańcu po płycie rynku do melodii poloneza, z czasem przechodzącym do coraz nowocześniejszych rytmów.
Niezwykle efektownym punktem obchodów było „Teatrum Nadania Praw Miejskich” w wykonaniu GOH Per Saecula oraz uczniów z Zespołu Szkół w Nowym Wiśniczu i zaprzyjaźnionych grup rekonstrukcyjnych. Odtworzono symboliczne przekazanie kluczy do bram miasta, odczytano zapisy aktu lokacyjnego miasta, a dodatkową atrakcją był pokaz musztry konnej- niegdyś niezbędnego elementu „egzaminu” kawalerzystów armii polskiej.
Na płycie rynku odbywał się zorganizowany przez Urząd Marszałkowski z Krakowa konkurs wiedzy o naszym województwie, w ramach kampanii „Ja, Małopolska”, w którym sił mógł spróbować każdy chętny, konfrontując swoją wiedzę z praktyką.
Tego dnia zainteresowani mogli wziąć udział w zorganizowanej przez Zespół Szkół w Nowym Wiśniczu grze miejskiej „Cztery wieki Wiśnicza”. Jego uczestnicy przez kilka godzin przemierzali miasto w poszukiwaniu ukrytych odpowiedzi dotyczących tradycji i historii naszego miasta. Zwycięzcy otrzymali nagrody z rąk Burmistrz Nowego Wiśnicza Małgorzaty Więckowskiej,  Dyrektor Zespołu Szkół w Nowym Wiśniczu Magdaleny Jarmuły oraz sponsorów gry miejskiej.
Słodką niespodzianką dla wszystkich przybyłych na wiśnicki rynek był jubileuszowy tort.
Przez dwa dni członkowie Stowarzyszenia Specjalistów Robót Wykończeniowych wykonywali miniaturę ratusza, którą następnie przekazali władzom naszego miasta.
Gwiazdą niedzielnego wieczoru był Piotr Kupicha z zespołem Feel. Koncert został znakomicie przyjęty przez widownię.
Jubileuszowe Dni Wiśnicza zwieńczył spektakularny „Teatr ognia” w wykonaniu GOH Per Saecula oraz pokaz sztucznych ogni.

Komentarze są wyłączone.