II Szkolny Piknik Rodzinny w ZS w Starym Wiśniczu pod hasłem „Rodzina to najlepsza drużyna”

22 maja w słoneczne niedzielne popołudnie w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Starym Wiśniczu rozpoczął się II Szkolny Piknik Rodzinny. W organizację imprezy plenerowej zaangażowana była cała społeczność szkolna. Pomysłodawcami pikniku po raz drugi była Rada Rodziców. Organizując imprezę włączyliśmy się w realizację  Ogólnopolskiej Kampanii „Postaw na Rodzinę – Poznajmy się lepiej!”. Plan imprezy był niezwykle bogaty.  Przez ostatnie  tygodnie uczniowie pod  okiem wychowawców i nauczycieli przygotowywali programy taneczne i  artystyczne, które chcieli zaprezentować na szkolnej scenie przed szerszą publicznością.

Piknik rozpoczął  się o godzinie 14.00 wystąpieniem dyrektor szkoły p. Anny Waśko, która powitała wszystkich gorąco i podziękowała rodzicom, nauczycielom zaangażowanym w przygotowania  oraz  sponsorom, ofiarodawcom,  którzy wsparli nasze przedsięwzięcie.

 W tym wyjątkowym dniu gościliśmy w naszej szkole Burmistrza Nowego Wiśnicza Panią Małgorzatę Więckowską, Przewodniczącego Rady Gminy Nowy Wiśnicz Mirosława Chodura z rodziną,  Jerzego Łacnego Wiceprzewodniczącego Rady Powiatu, radnego Starego Wiśnicza  Szczepana Sułka z rodziną, radnego Wiśnicza Małego Łukasza Palucha, sołtysa Starego Wiśnicza  Sławomira Błoniarza, sołtysa Wiśnicza Małego Jana Sysło, który przygotował drewnianą scenę, na której mogli występować nasi uczniowie i zaproszeni goście.

Plac przyszkolny zapełniał się z minuty na minutę  przybywały całe rodziny ze swoimi pociechami. Starowiśnicka szkoła  była  otwarta dla każdego.  Bogaty program artystyczny i moc atrakcji towarzyszących w postaci przeróżnych stoisk zagwarantowały każdemu przysłowiowe „dla każdego coś dobrego”.

Po otwarciu II Pikniku Rodzinnego na scenie jako pierwsi zaprezentowali się najmłodsi uczniowie naszej szkoły. Dziewczynki i chłopcy z oddziału zerowego zatańczyli dla swych rodziców twist’a.

Następnie rozdane zostały nagrody laureatom szkolnych konkursów „Rodzinne czytanie” i Szkolnego Konkursu Czytelniczo – Plastycznego „Legendy wiśnickiego zamku”. Wręczono nagrody za aktywność i zaangażowanie całych rodzin w promowanie czytelnictwa. Nagrody ufundowane przez Radę Rodziców wręczała pani Dyrektor.

Szkoła w Starym Wiśniczu stara się o pozyskanie Wojewódzkiego Certyfikatu Szkoły Promującej zdrowie stąd  w programie pikniku pojawiało się wiele treści o zdrowiu, aktywności ruchowej i właściwym odżywianiu. Uczniowski Zespół Promujący zdrowie z klasy I gimnazjum zaprezentował program artystyczny „ Nasza szkoła jest zdrowa i wesoła”, w którym przedstawił koncepcję naszej szkoły i sukcesy którymi możemy się poszczycić. Na scenie prezentowali się  przez całe popołudnie uczniowie, którzy trenują różne dyscypliny sportowe, na zajęciach szkolnych i pozaszkolnych. Wystąpiły też grupy taneczne, które z pasją i wielkim zaangażowaniem ćwiczą  taniec towarzyski i taniec nowoczesny. Wszyscy, ci młodsi i ci starsi promowali  zdrowy styl życia i zachęcali do aktywności  ruchowej.

O godzinie 16.00 prowadząca imprezę pani Bernadetta Błoniarz poinformowała publiczność, że  istniejące od miesiąca z inicjatywy rodziców Stowarzyszenie Uczniowski Klub Sportowy „JP2” zainicjowało I Powiatowy Rodzinny  Turniej Tenisa Stołowego pod honorowym patronatem Starosty Bocheńskiego Ludwika Węgrzyna i Burmistrza Gminy Nowy Wiśnicz  Pani Małgorzaty Więckowskiej. Na sali gimnastycznej przy sześciu stołach rozpoczęły się zacięte walki zespołów rodzinnych o tytuł najlepszych graczy. Rozgrywki trwały do godziny 18.00. Nad właściwym przebiegiem turnieju czuwali nauczyciele wychowania fizycznego i sędzia główny p. Mariusz Tobiasz.

Prowadząca imprezę p. Bernadetta Błoniarz zachęcała również wszystkich przybyłych do wzięcia udziału w rodzinnym torze przeszkód. Dla najmłodszych gości p zabawy na dziecięcym torze przeszkód. Dzieci chętnie korzystały również z placu zabaw i   dmuchanych zamków. Teren przy szkole zaroił się od małych piratów i kociaków, ponieważ wszystkie dzieci chciały mieć pomalowane twarze. Jeżeli goście potrzebowali nieco ciszy i spokoju mogli chwilę wytchnienia znaleźć w kąciku szachowym.

W trakcie Pikniku wspierali nas druhowie z Jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych ze Starego Wiśnicza i Wiśnicza Małego, którzy pomagali nam ochoczo przed, w trakcie i po imprezie. Strażacy czuwali nad naszym bezpieczeństwem a prezentowane wozy strażackie cieszyły się wielkim zainteresowaniem.

Nasza szkoła włączyła się w działania Ogólnopolskiej kampanii „Powstrzymaj pijanego kierowcę”. Pan Piotr Jacewicz z Komendy Policji w Nowym Wiśniczu prezentował alkogoogle, każdy mógł się przekonać jak postrzega świat nietrzeźwy kierowca.  W ramach tej akcji przygotowane zostały stoiska dla policji oraz terapeuty uzależnień – Pani Beaty Ruśnica.

 Na placu przyszkolnym można było podziwiać prace uczniów naszej szkoły.

Niezwykłym zainteresowaniem najmłodszych cieszyło się stoisko pana Henryka Kopańczyka, który po raz drugi prowadził warsztaty lepienia z gliny pod gołym niebem. Po sąsiedzku Państwo Anna i Wiesław  Ćwik z Kobyla prowadzili warsztaty malowania bombek i tutaj mimo lejącego się z nieba żaru chętnie uczestniczyli obserwatorzy, którzy przypatrywali się jak powstają bańki.

Nieco później odbywał się pokaz „Jak wytresować psa?”  prowadzony przez Witolda Serafina właściciela  „Olchowego dworku” – hotelu dla czworonogów. Pokaz cieszył się wielkim zainteresowaniem. W innym miejscu  przez cały czas trwania pikniku państwo Dorota i Mieczysław Burdakowie  właściciele Ośrodka Hipoterapii JAWA w Nowym Wiśniczu czuwali nad bezpieczeństwem małych jeźdźców, którzy chcieli skorzystać z możliwości przejażdżki na koniu.

Rada Rodziców perfekcyjnie dopracowała kulinarną stronę imprezy. Pyszny bigos  i grochówka przygotowane przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Wiśnicza Małego, kiełbaski grillowane przez ojców zaangażowanych w Piknik Rodzinny cieszyły się dużym zainteresowaniem smakoszy. Nie zabrakło kącika z chłopskim jadłem, gdzie królował wiejski chleb ze smalcem i ogórkiem, masełka. W kąciku słodkości roiło się od przepysznych babeczek, rogalików drożdżówek z truskawkami, ciast pieczonych przez mamy z Rady Rodziców. Swoje kulinarne stoisko ze  zdrową żywnością, owocowymi sałatkami, szaszłykami orzeźwiającą lemoniadą mieli również uczniowie klasy II  i III gimnazjum, którzy wspólnie z rodzicami i nauczycielami promowali zdrowe nawyki żywieniowe.

Prowadząca imprezę p. Bernadeta Błoniarz niemal bez przerwy  zapowiadała występy uczniów  poszczególnych klas. Programy artystyczne przeplatane były układami choreograficznymi.  Na scenie było wesoło, radośnie i kolorowo. Licznie zgromadzona  widownia przed sceną zobaczyła występ najmłodszych uczniów z zerówki w programie tanecznym dla rodziców. Jako następni na scenę weszli uczniowie klasy Ia, Ib, IIIa i IIIb  przygotowali wiersze i piosenki dla mamy i taty.

Kolejnym punktem programu był Koncert Laureatów Szkolnego Konkursu Muzycznego „Nasza szkoła jest wesoła – cztery pory roku w piosence”. Na scenie swoje piosenki zaprezentowało 10 laureatów z edukacji wczesnoszkolnej. Ze swoim przedstawieniem ekologiczno – profilaktycznym zaprezentowali się uczniowie klas IIa i IIb.  Uczniowie zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Po krótkiej przerwie na scenie zobaczyliśmy układ taneczny z pomponami w wykonaniu uczennic z klasy IV i V. Kolejnym  punktem imprezy była prezentacja uczniów edukacji wczesnoszkolnej, którzy uczestniczą w „Roztańczonym korytarzu” zaprezentowali układy choreograficzne jakie ćwiczą podczas dziesięciominutowych przerw ze swoimi paniami na szkolnym korytarzu.

Na scenę pani Bernadetta zaprosiła również tancerki, które prezentowały układy tańca nowoczesnego. Widownia wielkimi brawami dziękowała za udany występ dziewczętom z klasy II i III gimnazjum.

Przed publicznością pojawili się młodzi tancerze, którzy pod okiem p. Doroty Thomas  już od kilku lat zgłębiają tajniki tańca towarzyskiego w szkole Thomas Dance i odnoszą sukcesy na  turniejach tańca towarzyskiego. Kilkakrotnie podziwialiśmy na scenie w pięknych strojach Wiktorię Tobjasz i Maćka Puta z kl. V.  Po czym na scenie zaprezentowała się grupka uczniów, którzy od września w piątkowe popołudnia ćwiczą kroki walca, samby, cha – chy.  Sprawili swoim rodzicom niezwykłą radość prezentując swoje umiejętności.

O godzinie 18.30 nastąpiło Podsumowanie Powiatowego Turnieju Rodzinnego w tenisie stołowym i pozostałych konkurencji sportowych: Rodzinnego Toru Przeszkód i Turnieju Szachowego. Pani Dyrektor wręczyła ufundowane nagrody za zajęcie miejsc na podium w dwóch kategoriach wiekowych oraz dla najmłodszego i najstarszego uczestnika Powiatowego Turnieju. Zwycięzcy otrzymali puchary, dyplomy i bony konsumpcyjne na rodzinny obiad do restauracji Panorama ufundowane przez p. Krzysztofa Kołodziejczyka. Za drugie i trzecie miejsca ekipy otrzymały piłki i rakietki do tenisa stołowego.

Przedostatnim punktem pikniku był „Polonez” w wykonaniu uczniów klasy IVa i IVb a następnie klasy III gimnazjum  co stało się już tradycją naszej szkoły. Taniec przyszłych absolwentów wywarł  na wszystkich duże wrażenie. Kiedy uczniowie zaprezentowali swoje programy artystyczne i taneczne przyszedł czas na występy zaproszonych gości. Pani Bernadetta zaprosiła licznie zgromadzonych uczestników imprezy plenerowej  na występ gwiazdy wieczoru Orkiestry Dętej działającej przy OSP w Starym Wiśniczu. Na zakończenie Szkolnego Pikniku Rodzinnego po zachodzie słońca w niebo wystrzeliły kolorowe sztuczne ognie.

Dziękujemy wszystkim za liczne przybycie, radosną zabawę,  wspólne świętowanie, które  integruje, zbliża ludzi, buduje więzi, ułatwia otwarcie się na świat i na drugiego człowieka.

Dziękujemy bardzo serdecznie sponsorom i ofiarodawcom za wspieranie naszej szkoły.

Dziękujemy wszystkim Rodzicom, którzy tak ochoczo i ofiarnie angażowali się w przygotowanie tej imprezy i przez kilka kolejnych dni pomagali w przygotowaniach.

Dyrekcja, Grono Pedagogiczne,

Rada Rodziców i Uczniowie  

Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Starym Wiśniczu.

Komentarze są wyłączone.