II miejsce w etapie wojewódzkim ogólnopolskiego konkursu Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski

W dniu 28 kwietnia 2016 roku w sali obrad Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego w Krakowie dziesięć czteroosobowych drużyn z małopolskich gimnazjów walczyło o tytuł najlepszej w półfinale XV edycji ogólnopolskiego konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”. To drużyny ze szkół położonych na terenach parków krajobrazowych, które dotarły do etapu wojewódzkiego konkursu. W Małopolsce mamy 11 parków krajobrazowych, które zajmują 17,4 % powierzchni województwa, są  to: PK Beskidu Małego, Bielańsko-Tyniecki PK, Ciężkowicko-Rożnowski PK, Dłubniański PK, PK Dolinki Krakowskie, PK Orlich Gniazd, PK Pasma Brzanki, Popradzki PK, Rudniański PK, Tenczyński PK, Wiśnicko-Lipnicki PK. Ten ostatni Park Krajobrazowy był reprezentowany przez drużynę z Kobyla, która zwyciężyła w poprzednim etapie w Ciężkowicach. W składzie tej drużyny znaleźli się uczniowie klasy IIIa:

  1. Izabela Osyszko
  2. Wiktoria Nowak
  3. Dominika Wrona
  4. Krzysztof Kokoszka

W pierwszej części konkursu wszyscy uczestnicy rozwiązywali test złożony z 25 pytań dotyczących wiedzy z biologii, geografii, ekologii oraz wiedzy o 11 parkach krajobrazowych województwa małopolskiego. W części drugiej rozpoznawali piętnaście slajdów przedstawiających chronione zwierzęta (z listy obejmującej 120 gatunków) oraz piętnaście slajdów przedstawiających chronione rośliny. Po podsumowaniu wyników wyłoniono zwycięzców indywidualnych i drużynowych. Nasza drużyna zaprezentowała się bardzo dobrze, zdobywając II miejsce.

Wyniki drużynowe:

I miejsce – Publiczne Gimnazjum w Łabowej (Popradzki Park Krajobrazowy)

II miejsce – Gimnazjum w Kobylu (Wiśnicko – Lipnicki Park Krajobrazowy)

III miejsce – Gimnazjum w Zalasowej (Park Krajobrazowy Pasma Brzanki).

W klasyfikacji indywidualnej I miejsce zajęła Dominika Wrona, czym zyskała nagrodę w postaci tableta. Z rąk Pana Tomasza Pietrusiaka,  Zastępcy Dyrektora Departamentu Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, cała drużyna otrzymała nagrody w postaci akumulatorów zewnętrznych tzw. Power Bank i książek, szkoła zaś drukarkę i dysk zewnętrzny.

Gratulujemy!!!!!!!

Bogusława Kustroń

Komentarze są wyłączone.