Wernisaż wystawy malarstwa Adama Faglio

W Zakładzie Karnym 16.10.2015r. odbył się wernisaż wystawy malarstwa Adama Faglio.

Wernisaż wystawy

Artysta urodził się 13 grudnia 1954 roku w Wiśniczu. Od najmłodszych lat przejawiał zainteresowanie rysunkiem i malarstwem. Pracując zawodowo (najdłużej
w konserwacji zabytków) nigdy nie przestawał pracować twórczo. W 1983 roku komisja Ministerstwa Kultury i Sztuki wydała mu zaświadczenie stwierdzające fakt wykonywania zawodu artysty malarza. Od roku 1991 zajmuje się wyłącznie malarstwem. Uczestniczy w życiu artystycznym, biorąc udział w plenerach, wystawach indywidualnych i zbiorowych. Jego prace znajdują się w licznych zbiorach prywatnych i publicznych (muzeach, kościołach) w kraju i za granicą. Maluje portrety, pejzaże, widoki miejskie, kwiaty oraz martwe natury. 

Prezentowane na obecnej wystawie prace są wynikiem ostatnich poszukiwań artystycznych malarza. To, co przykuwa w nich wzrok, to przemyślana kompozycja, dobór barw, precyzyjny rysunek oraz nastrój miejsc, które przekłada na język malarski. W opowieściach malarskich Adama Faglio odnajdujemy poetykę przedmieść, ciszę łąki, omszałe macewy oraz malownicze fragmenty Wiśnicza z jego zabytkowymi budowlami – malowanymi o różnych porach roku i z różnych miejsc. Przybliża nam także urodę pospolitych skrawków wnętrza – kwiatów włożonych niedbale do wazonu oraz kruchość i przeźroczystość szkła. Obrazy te dają dowód bogatej wyobraźni, żeby doświadczyć magii, trzeba dotrzeć do jej granicy, która prowadzi do tego co „głębiej” – do duszy artysty.

Emilia Mariańska

Bądź pierwszym który skomentuje

Dodaj komentarz