Odbył się Gminny Przegląd Grup Kolędniczych 2015

Przeglad Grup Koledniczych

Zwyczajowo na przełomie roku nasze domy odwiedzają kolędnicy, przynosząc ze sobą życzenia dostatku, zdrowia, pomnażania dóbr w nadchodzącym roku. Z tym przekazem przyszły również wszystkie grupy kolędnicze biorące udział w Gminnym Przeglądzie Grup Kolędniczych, organizowany przez Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Wiśniczu, który odbył się w niedzielę 4 stycznia 2015r. w sali widowiskowej. Grupy prezentowały jakże ważne zwyczaje i obrzędy bożonarodzeniowe naszego regionu, będące równocześnie cenną spuścizną polskiej wsi i elementem kultury narodowej.

Do przeglądu zgłoszonych zostało osiem grup kolędniczych, które oceniała powołana przez organizatorów komisja artystyczna. Bernadetta Błoniarz – etnolog, Monika Multan – historyk, Marcin Grandys – muzyk wyłonili laureatów w trzech kategoriach.

Wśród grup dziecięcych najwyżej oceniona została Grupa Kolędnicza „Z Turoniem” z Nowego Wiśnicza, drugie miejsce zajęła Grupa Kolędnicza „Z Gwiazdą” z Połomia Dużego a trzecie Kolędnicy „Z Gwiazdą” z Królówki.

W kategorii grup młodzieżowych dwa równorzędne drugie miejsca otrzymali: Kolędnicy w „Z gwiazdą” z Połomia Dużego i „Herody” z Królówki. Za udział nagrodzono również Kolędników „Z Gwiazdą” z Muchówki i Zespołu Szkół w Królówce.

W kategorii grup dorosłych pierwsze miejsce otrzymała Grupa Kolędnicza „Herody” z Połomia Dużego.

Gratulacje laureatom złożyła Burmistrz Nowego Wiśnicza Małgorzata Więckowska, Przewodniczący Rady Miejskiej Mirosław Chodur i Joanna Pyrz Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej RM.

Do udziału w XXXII Małopolskim Przeglądzie Grup Kolędniczych w Lipnicy Murowanej komisja zakwalifikowała: Kolędników „Z Turoniem” z Nowego Wiśnicza, Kolędników „Z Gwiazdą” z Połomia Dużego i „Herody” z Połomia Dużego.

Wszystkim, którzy kultywują kolędowe tradycje składamy serdeczne podziękowania za zaangażowanie, poświecony czas i trud w przygotowanie widowisk kolędniczych, które mogła podziwiać tak licznie zabrana publiczność. Dużymi brawami nagrodziła również koncertującą Kapelę Ludową „Królewianie” z Zespołem Wokalnym w Królówki.

Bądź pierwszym który skomentuje

Dodaj komentarz