Projekt Comenius: wizyta w Rumuni

Rumunia 2014

Szkoła Podstawowa w Królówce po raz drugi bierze udział w międzynarodowym projekcie Comenius Partnerskie Projekty Szkół. Tytuł projektu „Europejscy przyjaciele w sporcie i w rekreacji”. Autorem i szkolnym koordynatorem projektu jest pani Małgorzata Makarewicz. W obecnym projekcie bierze udział osiem szkół:
1. Belgia (Ouffet)
2. Turcja (Karabuk)
3. Włochy (San Stefano di Magra)
4. Francja (Marsylia )
5. Hiszpania (Almerimar)
6. Rumunia (Beius )
7. Bułgaria (Shumen)
8. Polska (Królówka)

W nowym projekcie w wyjazdach zagranicznych biorą udział nauczyciele i uczniowie. Celem projektu jest kształtowanie u uczniów systemu wartości uniwersalnych, silnego poczucia jedności z własnym narodem, swoją kulturą i regionem, stworzenie szansy poznania innych kultur i regionów oraz kształcenie umiejętności porozumiewania się mimo różnic.

W dniach 25.10.2014 r. – 30.10.2014 r. odbyła się czwarta z kolei wizyta w ramach tego projektu. Przedstawiciele szkół spotkali się w Rumuni, w miasteczku Beius.

Szkołę w Królówce reprezentowało trzech nauczycieli: Elżbieta Wołek, Zbigniew Dziedzic i Dariusz Badyla. Uczestnicy projektu mieli okazję zobaczyć w Rumuni piękne miasto Oradeę oraz zaobserwować życie rumuńskich górali podczas wycieczek do jaskini lodowej i niedźwiedziej.

Delegacje szkół biorących udział w projekcie zostały bardzo serdecznie powitane przez mera miasta, dyrekcję szkoły, nauczycieli i uczniów. Punktem kulminacyjnym było otwarcie małego placu zabaw „The small playground” – finalnego produktu projektu. Niesamowitych wrażeń uczestnikom projektu dostarczył udział w spektaklu artystycznym, w wykonaniu uczniów, na który składały się bardzo rytmiczne rumuńskie piosenki i tańce.
Podczas pobytu w szkole w Beius nauczyciele przygotowali wystawy o swoich krajach, prowadzili gry i zabawy na świeżym powietrzu oraz lekcje z rumuńskimi dziećmi. Przedstawiciele krajów partnerskich dokonali ewaluacji dotychczasowych działań, zaplanowali zadania do zrealizowania do czasu kolejnej wizyty. Będzie to wizyta w Polsce, w szkole w Królówce, w styczniu 2015 r. Kolejne spotkania odbędą się we Włoszech i Hiszpanii.

W maju 2015 r. do Hiszpanii wraz z nauczycielami pojedzie ośmioro uczniów naszej szkoły.

Bądź pierwszym który skomentuje

Dodaj komentarz