ODBLASKOWY KOROWÓD UCZNIÓW Z ZESPOŁU SZKÓŁ W NOWYM WIŚNICZU

14

W dniu 21 października 2014r. w pięknej jesiennej aurze uczniowie klas I – III Szkoły Podstawowej w Zespole Szkół w Nowym Wiśniczu wzięli udział w akcji happeningowej „Odblaskowy korowód”. Głównym celem tego niecodziennego zdarzenia było zwrócenie uwagi uczniom, rodzicom oraz mieszkańcom miasta na ustawowy obowiązek korzystania z elementów odblaskowych (zdecydowanie poprawiających bezpieczeństwo pieszych) oraz wdrażanie i utrwalanie prawidłowych nawyków zachowań na drodze, a jednocześnie ograniczenie wypadków i kolizji na drogach z udziałem dzieci i dorosłych. Tego dnia uczniowie świecili przykładem i pokazali, że szkoła w Nowym Wiśniczu odblaski ma i o bezpieczeństwo na drodze dba.

Happening zorganizowany został w ramach udziału szkoły w V edycji Konkursu dla województwa małopolskiego „Odblaskowa Szkoła”, organizowanego przez Małopolską Wojewódzką Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, Małopolskie Kuratorium Oświaty, Małopolski Urząd Wojewódzki oraz Małopolski Urząd Marszałkowski.

Wszyscy uczestnicy pochodu zgromadzili się przed szkołą, by tam, z kolorowymi odblaskowymi transparentami i w odblaskowych strojach wyruszyć w pochodzie ulicami Nowego Wiśnicza.

Korowód otwierał i zamykał oznakowany patrol Policji z Komisariatu Policji w Nowym Wiśniczu.

Uczniowie w czasie przemarszu nieśli transparenty z hasłami nawołującymi do zakładania kamizelek i odblasków: „Kto ma odblaski, zasługuje na oklaski”; „Cały urok Twój to odblaskowy strój!”; „Każdy człowiek wie, że odblaski nosi się”; „Na drodze samochodów tysiące, lecz ja się nie boję – mam odblaski błyszczące”; „Gdy wieczorem pójdziesz drogą noś się żółto – odblaskowo”; „Pełna mody i blasku jest dziewczyna w odblasku”; „Chcesz być super gość, to odblaski noś!”; „Czy o zmierzchu, czy o brzasku, nie zapomnij o odblasku”; „Chcesz wyglądać odlotowo, noś opaskę odblaskową!”; „Czy w Nowym Wiśniczu, czy w Krakowie, każdy odblask ma na sobie”; „Dobry przykład innym daję. Z odblaskiem się nie rozstaję!”. Ponadto rozdawali mieszkańcom miasta ulotki informacyjne, przygotowane specjalnie na tę okazję. W czasie naszej akcji roznieśliśmy 100 ulotek.

Kierowcy i okoliczni mieszkańcy z zainteresowaniem obserwowali wielobarwny odblaskowy korowód. Miejmy nadzieję, że i oni na długo zapamiętają tę akcję i nie zapomną o innych uczestnikach dróg.

Happening w wiśnickiej szkole to nie tylko wspaniała zabawa. To przede wszystkim nauka i przestrogi płynące z prezentowania różnych działań i zachowań. Poprzez tego typu akcje pragniemy, by dzieci utrwalały zasady bezpiecznego poruszania się po drodze, czuły potrzebę noszenia odblasków i kamizelek odblaskowych. To również apel skierowany do mieszkańców miasta, by podejmowali działania poprawiające widoczność dzieci na drodze i kierowców, żeby wsiadając za kierownicę, pamiętali, że dzieci też są użytkownikami dróg i chcą się po nich bezpiecznie poruszać.

„Odblaskowy korowód” to jedno z wielu przedsięwzięć podejmowanych przez naszą szkołę, która przez cały wrzesień i październik w różnych formach promuje bezpieczeństwo uczniów na drogach.

koordynator akcji

Kinga Motak

Bądź pierwszym który skomentuje

Dodaj komentarz